En Sıcak Konular

Rektörlerden ÖSS sonuçlarına tepki

14 Temmuz 2009 17:05 tsi
Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, ÖSS sonuçlarında Ardahan'ın durumunun kader olmadığını belirterek, sonuca topyekun tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Korkmaz, konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Ardahan'ın ÖSS'de en son üç il arasında yer almasının utanç verici bir durum olduğunu, söz konusu durumun kendisini derinden üzdüğünü ancak asıl üzen durumun ise durumu adeta kanıksayan toplumun tepkisiz kalması olduğunu ifade etti.

Rektör Korkmaz, şunları söyledi: “Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Çünkü insanlar olumsuz durumu kanıksamış, cüzzamlı
hastalar gibi kanıksanmış. Burada doğan çocuklar elbette aptal değildir. Ben de bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklar çok büyük bilim adamları yetiştirdi. Bu başarısızlık çocukların değil, büyüklerin başarısızlığıdır. Bunu hep beraber çok radikal bir şekilde tartışmalıyız. Eğitimde fırsat eşitliği Ardahan için de geçerli olmalı.”

Bazı şeylerde şok uyarmalar gerektiğini, bu nedenle ÖSS sonucunun bu tabloyu ortaya koyduğu gün siyah kurdele takılması gerektiğini belirten Korkmaz, sonuçların açıklanmasının ardından yaşadığı olayı şöyle anlattı:
“Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, yani hiç bir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet etiler. Dedim ki , 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur.' Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı. Bu toplum bu insanlar bu kanıksanmış öğretilmiş çaresizliğin farkına varmalı. Bu çocuklar her yıl sonuncu olmuşlar diye aşağılanıyorlar. Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Bunun altını çizmek istiyorum.”

A.A.Bu haber 663 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,961 µs