GÜL | " /> GÜL | "/>

En Sıcak Konular

Bütün ağaçların nuru ve bütün çiçeklerin şahı! GÜL

14 Temmuz 2009 14:39 tsi
Bütün ağaçların nuru ve bütün çiçeklerin şahı! GÜL İslam dünyasının sembolü, Peygamber Efendimiz’in sembolü, sevgi ve güzelliğin sembolü… Evet, bunları biliyoruz ama gülü ne kadar tanıyoruz? Onun ilaçların en güzeli olduğunu biliyor muyuz? Peki ya 200 milyon yıllık bir geçmişini olduğunu! Prof

Yıllar önce bir seminerinde kendisini tanıdım. Gülü, tarihini ve formülleri öğrendikten sonra ben de denemelere başladım, sonuçlar mı? Muhteşem! Isparta’yı ve gül bahçelerini sorarsanız bir rüya… Yıllar sonra da sıcacık rengiyle bana gülümseyen, buram buram şifa kokan bir kitap aldım elime “İlaçların En Güzeli GÜL”!  

 

 

 


Tarihte gül için "Bütün ağaçların nuru ve bütün çiçeklerin şahı" diyerek onu bir cümle ile öyle güzel anlatmışlar ki!

Kitabı bir solukta okudum, çok anlaşılır bir dille yazılmış. Gül ile gerçekleri öğrenince içimden umarım bu sefer Türk halkı uyanır, elindeki bu altın madenine sahip çıkar dedim!

Kitap kapağı tüm ipuçlarını veriyor aslında 'Tabiattan Gelen Şifa “GÜL” İlaçların En Güzeli' yazarı Prof. Dr. Ayten Altıntaş, yayınevi doğal beslenme ve sağlıklı yaşam alanında iddialı ve özel kitapları ile gündemde olan Hayykitap

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş iyibilgi'nin sorularını cevapladı.

Gül ile ilgili bir kitap yazdınız. Peki, bu kadar bitki varken neden gül?

“Osmanlı tıp kitaplarını incelerken gülün tedavi edici özelliklerini görüyordum ama hep görmezden geliyor, resmen “gül”ü ciddiye almıyordum. Ancak gül peşimi hiç bırakmadı. Üniversitede asistan olduğum ilk zamanda, ilk tebliğim “Gülhane” ile ilgili idi, o dönemde araştırdığım kaynaklarda Gülhane’de gülsuyu üretildiği bilgisini bile bulamamıştım. Başlangıçta gül ile ilgili hiçbir terimi bilmiyordum ama altı yıl önce, otuz yıllık meslek hayatım boyunca farkında olmadan hep gülü araştırdığımı fark ettim ve ilk makalemi de o dönemde yayınladım. Artık gülü ve gül ile ilgili terimleri yakından tanıyor, tarihi kaynaklardan hangi hastalıkları tedavi ettiğini gördükçe güle olan hayranlığım ve ilgim artıyordu, evde sürekli formülleri deneyerek gülün mucizelerini yaşıyordum. Elimde gülün tarihteki serüveni ile o kadar bilgi toplandı ki, gülü “fark etmek yetmez fethetmek lazım” diyerek bu bilgileri tüm Türk halkı ile paylaşmak ve Isparta gülünün hak ettiği yere gelerek sağlıklı nesillerin yetişmesi için bu kitabı yazdım.

Gül ile ilgili denemelerinizden bahsettiniz, bu denemelerle hayatınızda neler değişti?

“Öncelikle gülsuyu başucumdan ayrılmıyor. Cildimi temizlemek ve rahatlatmak için birebir. Nemlendirici olarak ta kitapta reçetesini verdiğim losyonu hazırlıyorum. Hem ekonomik hem de %100 doğal…

Mutfakta her yıl gül mevsiminde hazırladığım gül iksiri yaz tatilinde güneş yağı, kışın vücut bakım yağı olarak yanı başımda, ayrıca gül reçeli de vazgeçemediğim tatlar arasında. Bir de güllü tartım var ki artık misafirim geleceği zaman harika bir ikram, davetli olduğum zaman da özeli bir hediye…”

 Kitabı okuyanlar tüm reçeteleri ve tarifleri rahatlıkla uygulayabilirler mi?

“Elbette… Hem çok kolay, hem güzel kokulu, hem doğal, hem ekonomik, hem de sağlıklı. Bu kitap 7’de 70’e herkesin hayatında güller açtıracak…

Bu haberle bile yüzümüzde güller açıyor. Günümüzde yaşlı, genç tüm insanların en büyük sorunu yaşadıkları sağlık problemleri, “ilaçların en güzeli gül” kitabını okuyanlar hastalıklara şifa bulmanın yanında sağlığını korumak adına neler kazanacak?

“Evet, aslından en önemli konu sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için hastalıklardan korunma. Yani her şeyin başı sağlık! İşte bunun için “ilaçların en güzeli gül”. Nasıl mı? Öncelikle bebekleri ve gençleri kurtarmamız gerekiyor, geleceğimiz sağlıklı olursa bizler de huzurlu oluruz. Bunun için her şey aslında anne karnında başlıyor!

Hamileler ve loğusalar için ilaçların en güzeli gül

Anne adayları hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için kimyasal ve yapay katkılı ürünlerden mutlaka uzak durmalı. Osmanlı hekimleri anne adayları ve loğusalar için gülbeşekeri tavsiye etmişlerdir. Ayrıca cilt bakımlarında da gülsuyu, kitapta reçetelerini verdiğimiz gül losyonu ve gül iksirini kullanabilirler.

Bebekler için ilaçların en güzeli gül

Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sistemlerinin korunması için mutlaka doğal ve organik ürünler tercih edilmeli. Annelere bebeklerinin altını temizlenirken gülsuyu kullanmalarını tavsiye ediyorum. Antiseptik özelliğinden dolayı pişiği önler. Ayrıca Osmanlı hekimlerinin tavsiye ettiği kitapta reçetesini verdiğimiz “bebekler için doğal mama” tarifini de uygulayabilirler.

Genç kızlar ve delikanlılar için ilaçların en güzeli gül

Günümüzde sık rastlanan kısırlıktan korunmak için gelişme çağındaki genç kızlarımız ve delikanlılarımız yapay ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalılar. Bunun için anneler bilinçli olup çocukları küçük yaştan itibaren doğal ürünlere yönlendirmeli.

Gül; ergenlik çağında kız ve erkelerde rastlanan sivilce ve akne sorununu tedavi ediyor, ders çalışırken moraran gözaltlarını da. Uygulamaları hakkında bilgileri kitapta bulabilirler...

Genç kızlarımız sentetik kozmetiklere gerek kalmadan gülsuyu ile doğal güzelliklerini koruyabilir.

Delikanlılarımız tıraştan sonra reklâmlara gördükleri losyonlar yerine gülsuyu ile daha yakışıklı görünebilirler.

Anneler gençlerin tatlı krizlerinde kitapta tarifini verdiğimiz güllü tart ile onlara sürpriz yapabilirler.

Kadınlar için ilaçların en güzeli gül

Bayanlar hem evde hem de çalışma hayatı içinde iki kat yorgunluk yaşıyorlar. Yüz ve vücut bakımlarını gül ürünleri ile yapabilirler. Kitapta reçetelerini verdiğim formülleri güvenle deneyebilirler.

Akşamları eşleri ile birlikte paylaşacaklar gül çayı ile günün yorgunluğunu atabilirler. Yalnız bu noktada gülkurusu alırken dikkat etmelerini öneriyorum. Mısır çarşısında ve aktarlarda satılan tomurcuk halindeki, gerçek gül kurusu renginden uzak gül kurularının çoğu İran’dan geliyor. Ben organik Isparta gülünü tavsiye ediyorum.

Mutfakta gül ile yapacakları reçel, şerbet, tatlılarla eşlerine ve çocuklarına sağlıklı ve doğal sürprizler yapabilirler.

Erkekler için ilaçların en güzeli gül

Beyler tıraştan sonra kolonya veya diğer yapay kozmetiklerin yerine hem antiseptik hem de nemlendirici özelliği olan, ferahlık veren ve cildi güzelleştiren gülsuyunu kullanabilirler. Gül sadece bayan ürünü olarak görülmemeli!

Yaşlılar için ilaçların en güzeli gül

Yaşlılık dönemindeki uykusuzluk probleminde gül kokusu ile aromaterapi uygulanabilir. Yaşlılarda günlük cilt bakımlarında gülsuyu kullanarak kendilerini rahat ve güzel hissedebilirler.

Osmanlı hekimleri yaşlılar için gül reçelini özellikle tavsiye etmişlerdir.”

Kitabınızda Osmanlı hekimlerinin birçok hastalığı gül ile tedavi ettiğini anlatıyorsunuz, günümüzde tıp dünyası güle nasıl bakıyor, yeni bilimsel araştırmalar var mı?

Gülün, kan hücrelerinde DNA hasarlarını düzeltici, antioksidan, antimikrobiyal etkisi bilimsel olarak ispat edildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Genetik bölümünden bir grup araştırmacı, “gül ekstresi”nin deri hücreleri üzerindeki hasarları düzeltici etkisini araştırdı ve yaptıkları araştırmayı İspanya’da düzenlenen Uluslar arası Kozmetik Kongresi’ne tebliğ ettiler. Bu tebliğ bilimsel olarak kabul edildi ve yine Uluslararası kozmetik dergisinde yayınlandı.

“Gül”ün ülkemizde hak ettiği yere gelmesi için neler yapılmalı?

Öncelikle gül üretiminin artması ve “Kokulu Isparta Gülü”ne sahip çıkılması gerekiyor. Gül üreticileri ürünlerini bir noktada sınırlıyorlar, ürün yelpazesini genişletmeli, doğal ve organik ürünlere ağırlık vermeliler. Ayrıca en önemli nokta kalitenin artması! Isparta’daki gül ürünlerinin satıldığı pembe sokak, Fransa’nın parfüm ürünlerinin satıldığı sokak gibi olabilir. Bu çok önemli çiçekten pek çok şey üretebiliriz, hem de en kalitelilerinden…

Prof. Dr. Ayten Altıntaş’ın “İlaçların En Güzeli GÜL” kitabı hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

7'den 70'e herkese bu kitabı mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz. 

www.iyibilgi.com özel Nihal Doğan

 

Bu haber 5,374 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,885 µs