Ateşkesi uzatın! | " /> Ateşkesi uzatın! | "/>

En Sıcak Konular

DTP'den PKK'ya: Ateşkesi uzatın!

14 Temmuz 2009 13:47 tsi
DTP'den PKK'ya: Ateşkesi uzatın! 
DTP düzenlediği basın toplantısında PKK'ya ateşkes çağrısında bulundu.

Demokratik Toplum Partisi 15 Temmuz'da Diyarbakır'da yapacağı barış yürüyüşü öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Peki, bu toplantıda yer alanlar PKK'ye hangi çağrıda bulundu. Diyarbakır Sümer Parkta düzenlenen toplantıda DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve DTP'li Belediye başkanları hazır bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında DTP milletvekili Aysel Tuğluk barış sürecinin gelişimi için PKK'ya ateşkes sürecini uzat çağrısı yaparken hükümete ise "komplekslerinden kurtularak sürece katkı sun" önerisinde bulundu. Sorunun çözümü için Öcalan, PKK ve DTP'nin muhatap alınması gerektiğini vurgulayan Tuğluk, Başbakan Erdoğan'dan da kamuoyuna "ne Türk askeri ne de Kürt gencinin ölmesini istemiyorum bu yönde barış süreci çalışmalarını başlatacağım" şeklinde bir irade beyanında bulunmasını istedi. Tuğluk sözlerini şöyle sürdürdü:"PKK'nin ilan ettiği ateşkesin son günü 15 temmuz. Bugün Kürt sorunun demokratik çözümü konusunda objektif çözümlerin olduğu bir süreci yaşıyoruz. Bir çatışmasızlık süreci var. Bir kez daha bu sürecin kaçırılmasını, heba edilmesini istemiyoruz. Umut ediyoruz ki 15 Temmuz'da PKK bu kararı bir kez daha gözden geçirecek ve bu süreç uzatılacak.beklentimiz bu yönlüdür. Ancak şunun çok iyi bilinmesi gerekiyor;barış tek taraflı değil. Barış süreci için bir müzakereye bir diyaloga ihtiyaç var. Bu barış fırsatının kaçmaması için siyasi iradeye çok büyük iş düşüyor. Kaprislere gerek olmadığını düşünüyorum.

Devlet bir kaprise girmemeli. Sorunun çözümünde aktörleri görmeden sorun çözülemez. O nedenle Kürt sorunun çözümünde Sayın Abdullah Öcalan'ı, PKK'ye, DTP'yi, sivil toplum örgütlerini ve aydınları müzakere sürecinin içine katarak. Türkiye'nin normalleşme sürecini gerçekleştirebiliriz. Sayın başbakan bu sürece yanıt vermeli. Diyarbakır'dan bir kez daha sesleniyoruz. 40 bin insanımızı kaybettik. Maddi manevi çok acılar çektik. Artık acılara ölümlere tahammülümüz kalmadı. Artık Kürt ve Türk halkının kavgasına tahammülümüz kalmadı. Başbakan bu sürecin kaçmaması için bir irade beyanında bulunmalı. Çıkıp demeli ki;"ben bir tek askerin ölmemesi için, bir tek Kürt gencinin ölmemesi için, bu sorunun çözülmesi konusunda süreci başlatacağım demeli. Bir irade beyanında bulunmalı."diye konuştu.

cihanBu haber 598 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,106 µs