En Sıcak Konular

'Tütün ve alkol'e çeki düzen geliyor

14 Temmuz 2009 12:35 tsi
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışı ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esasları Düzenleyen Yönetmelik Taslağıyla ilgili çalışmalarını tamamlıyor.

Çalışmaları 14 aydır devam eden yeni düzenleme için ilk aşamada uluslararası metinler tarandı, ilgili mevzuata bakıldı. AB ile uyumlaştırma çalışmaları da gözönünde bulunduruldu.

Daha önce ''Taslağın Taslağı'' olarak nitelenen düzenleme için tütün ve alkolle ilgili meslek örgütleri, TOBB ve TESK gibi sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kuruluşlarından da görüşler alındı.

Taslakla ilgili haberlerin geçen yıl medyada yer alması üzerine büyük tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların ardından Taslakta tekrar değişikliğe gidildi. Taslakta tartışma yaratan tanımlamalarla ilgili Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve diğer kuruluşlardan ikinci defa görüş istendi.

Bu görüşler ile meslek örgütlerinin talepleri doğrultusunda Yönetmelik Taslağı yeniden düzenlendi ve TAPDK'da  ele alınmaya başlandı.

Çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen Yönetmelik Taslağı ile TAPDK'nın düzenleme alanındaki ürünlerin satışı ve piyasaya arzı konusu düzenleniyor, ''alkol ve sigarada hizmet yeri'' konusuna netlik kazandırılıyor. Taslakta, son günlerde tartışma yaratan alkollü içkilerdeki reklam ilkeleriyle ilgili esaslar da yer alıyor.

''YÖNETMELİK BİRAN ÖNCE ÇIKACAK''

Bu arada Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tütün ve alkol piyasasıyla ilgili çeşitli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini, resimli uyarıyı da yılbaşında uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Bunların tümünün ilgili kanunlar çerçevesinde hayata geçirildiğini kaydeden Küçük, Tütün ve Alkol Piyasasını Düzenleyen Yönetmeliğin de yakında çıkacağını ifade etti.

Yönetmelikle ilgili çalışmaların devam ettiğini, Taslak metnin Kurulda ele alındığını kaydeden Küçük, şunları söyledi:

''Bu Yönetmelikte, piyasaya arzla ilgili konular düzenlenecek. Bunlar sektörel düzenlemeler. Yönetmelik Taslağında geçen çok sayıda kavram ve tanımlamalar var. Bunlar için de 20-23 kuruluşa görüş sorduk. Cevap gelmeyen bir iki kurum kaldı. Onlardan da bugünlerde cevap bekliyoruz. Bu cevaplar da hemen değerlendirmeye alınacak. Bu şekilde hem ilgili kuruluşların, hem de sektörün görüşleri tamamlanmış olacak.

Önceki TAPDK Başkanı Kazım Çalışkan dönemindeki 'Taslağın Taslağı' şeklindeki düzenlemenin kamuoyuna yansımasından sonra Taslakta çok fazla değişiklik yaptık. Sektör demese de bunları yapacaktık. Kurulda taslağı görüşmeye devam ediyoruz. Biran önce bu Yönetmeliği çıkaracağız.''

HİZMET VERİLEN YER TANIMI

TAPDK Başkanı Küçük, Yönetmelik Taslağındaki en önemli düzenlemelerden birisini ''hizmet verilen yer'' tanımının oluşturduğunu belirtti.

Sigaranın piyasaya arzında, ''sağlık, eğitim, spor ve kültür hizmeti verilen yerlerde sigara satışı yapılamaz'' hükmü bulunduğuna işaret eden Küçük, şöyle konuştu:

''Diyelim ODTÜ. Bir eğitim kurumu. Mevzuata göre burada sigara satışı yapılmaması lazım. Ama Eymir Gölü de ODTÜ arazisi içerisinde yer alıyor. Burası aynı zamanda bir mesire yeri ve halka açık bir yer. Diğer yandan burada kürek, kano gibi spor faaliyetlerin de bulunuluyor. O zaman burada sigara satışı yapılacak mı, yapılmayacak mı?

Aynı şekilde GATA, bir sağlık kurumu. Mevzuata göre sigara satılmaması lazım. Fakat burada çok sayıda asker var. Onlar sigara içiyor, kantinde de sigara satışı yapılıyor. Bu tür hizmet yerleri için, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Yurt-Kur ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlara görüş sorduk. Buradan ortak bir görüş çıkarıp, ona göre ortak bir düzenlemeye gideceğiz.''

Küçük, Yönetmeliğin alkollü içkilerde reklam uygulamasıyla ilgili tebliğ hükümlerini de kapsayacağını, konu ile ilgili ilkelere daha dar kapsamlı olsa da yer verileceğini de sözlerine ekledi.

aaBu haber 583 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,078 µs