En Sıcak Konular

Paksüt, Yüce Divan'da yargılanabilir

14 Temmuz 2009 11:22 tsi
Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Alifeyyaz Paksüt ve eşi hakkındaki inceleme tamamlandı. Dava açılmasına karar verilirse Paksüt, Yüce Divan'da yargılanacak.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt hakkında Ergenekon'a takılan dinlemeleriyle ilgili 2 ay önce başlatılan inceleme tamamlandı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, iddiaları araştırması için görevlendirdiği üyenin hazırladığı raporun hafta içi üyelere dağıtılacağı öğrenildi. Üyelerin incelemesinin ardından raporun ya 16 Temmuz'da yapılacak toplantıda veya ay sonunda görüşüleceği kaydedildi. Yüksek Mahkeme, gerek görürse Paksüt hakkında soruşturma açacak.

Raporda, Osman Paksüt ile eşi Ferda Paksüt'ün Ergenekon soruşturması kapsamında bazı sanıklarla yaptığı görüşmelerin tutanakları, Paksüt'ün eşinin AK Parti davası sürecinde bazı üyelerle ilgili iddiaları ve mahkemeden bilgi sızmasıyla ilgili bilgiler olduğu ifade edildi. Anayasa Mahkemesi içtüzüğü gereği görevlendiren üye, inceleme raporunda yalnızca delil ve iddialara yer verirken, olumlu veya olumsuz herhangi bir değerlendirmede bulunmuyor. Üyenin hazırlayacağı rapor mahkeme heyeti tarafından oylanarak soruşturma açılıp açılmamasına karar verilecek. Soruşturma aşamasına geçilmesi halinde Paksüt bir ilki gerçekleştirecek. İlk kez bir Yüksek Mahkeme başkan vekili, mesai arkadaşlarının oluşturacağı Yüce Divan'da yargılanacak.

Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Ekim 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ferda Paksüt'ün telefon görüşmeleriyle ilgili ihbar yazısı göndermişti. Yazıda, Paksüt'ün AK Parti hakkındaki kapatma davası sürecinde bazı Ergenekon terör örgütü zanlılarıyla görüştüğü, eşi Osman Alifeyyaz Paksüt'ün de, eşinin kullanımındaki telefonla bazı görüşmeler yaptığı ifade ediliyordu. Telefonu Ferda Hanım'dan alan Osman Paksüt'ün aynı kişilerle görüşmeye devam ettiği aktarılan yazıda, konuyla ilgili iletişim tespit tutanakları, dinleme kararları ve konuşmaların ses dosyaları Yüksek Mahkeme'ye gönderildiği öğrenilmişti. Ferda Paksüt'ün dinleme kayıtları Ergenekon'un 2. iddianamesi ek klasörlerinde yer almıştı.

zamanBu haber 550 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,633 µs