İsrail artık dünyayı kandıramaz | " /> İsrail artık dünyayı kandıramaz | "/>

En Sıcak Konular

İsrail artık dünyayı kandıramaz

14 Temmuz 2009 11:08 tsi
İsrail artık dünyayı kandıramaz Amr Musa, İsrail'in artık dünyayı kandıramayacağını belirterek "herkes artık herşeyi biliyor" dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail'in artık dünyayı kandıramayacağını, bir yandan yerleşim birimi inşa ederken, Kudüs'ü Yahudileştirmeye çalışırken, Gazze'ye abluka uygularken, Batı Şeria'da hayatı zorlaştırırken diğer yandan da barış istiyoruz demesine kimsenin inanmayacağını söyledi.

Musa, "Artık herkes her şeyin doğrusunu biliyor. İsrail hükümeti artık dünyanın İsrail-Arap problemiyle yaşamak istemediğini anlamalı." şeklinde konuştu.

İsrail'le Filistin arasındaki barış sürecinin şu anda olmak ya da olmamak gibi kritik bir dönemeçte olduğunu ifade eden Musa, Amerikan yönetiminin süreci yeniden canlandırmak ve daha ileriye götürmek için büyük bir gayret gösterdiğini söyledi. Ortadoğu barışı konusunda Obama başkanlığındaki yeni Amerikan yönetimine güvendiklerini ve attıkları adımları yakından takip ettiklerini söyleyen Musa, adaletli ve tarafsız olarak adlandırdığı Obama yönetiminin, özellikle Arap dünyasında büyük bir tepkiye sebep olan yerleşim birimleri konusunda kesin bir tavır ortaya koymasından da büyük bir memnuniyet duyduklarının altını çizdi.

Arap ülkelerinin Filistin sorunu konusunda tam bir fikir birliği içinde olduklarını belirten Musa, Riyad'da ortaya konulan Barış İçin Arap İnisiyatifi'nin bunun en somut örneği olduğunu kaydetti. Tüm Arap ülkeleri tarafından desteklenen Barış İçin Arap İnisiyatifi'nde İsrail ile ilişkilerin de normalleşmesi dahil her konuyu yeniden masaya yatırmaya hazır olduklarının altını çizen Musa, buna karşılık kendilerinin de İsrail'in verdiği tüm sözleri yerine getirmesini talep ettiklerine işaret etti. Musa, İsrail ile kalıcı bir barış sağlanabilmesi için yerleşim birimi inşaatlarının durmasının, Doğu Kudüs dahil işgal edilen toprakların boşaltılmasının ve mültecilerin geri dönme haklarının tanınması gerektiğinin de altını çizdi.

Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde aktif rol almasından bazı Arap ülkelerinin rahatsız olduğu yönündeki iddialara katılmadığını vurgulayan Musa, Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında oynadığı arabuluculuk girişimlerini sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Musa'ya göre Arap ülkeleri İran ve Türkiye gibi bölgesel güçlerin Filistin konusunda devreye girmesinden rahatsız değil. Türkiye'nin 27 Aralık 2008-17 Ocak 2009 arasında gerçekleşen Gazze saldırıları sonrası izlediği politikaya tüm Arap ülkelerinin destek verdiğini hatırlatan Musa, "Bu konuda ABD öncü rol oynuyor. Fakat bu demek değildir ki başka bir ülke bu konuda rol oynayamaz. Dolayısıyla Türkiye bölgede barış için her türlü rolü oynayabilir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasındaki arabuluculuk rolünü yeniden canlandırmasını desteklediklerini söyleyen Musa, İsrail'in buna hazır olup olmadığını da bilmediğini söyledi. Musa'ya göre Suriye'nin süreci Türkiye'nin arabuluculuğunda devam ettirmek hususunda kesin bir kararlılığı var.

Kişisel olarak Türkiye'yi ekonomik, siyasî, kültürel ve sosyal konularda takip etmeye çalıştığının altını çizen Musa, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki unutulmaz çıkışının ruhunda bıraktığı izi de şöyle ifade ediyor: "Başbakan Erdoğan çok saygın bir liderdir. Arap ve İslam dünyası onu çok seviyor. Kişisel olarak ben de onu çok seviyorum. Yıllardır tanıyorum. Bu saygıyı da hak ediyor. Bu vesileyle yeniden ona olan saygımı tekrarlamak istiyorum."

UYGUR BÖLGESİNDEKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Arap dünyasının Arap ülkelerini ilgilendiren konuların dışında İslam ülkeleriyle ilgili problemlere ilgi göstermediği yönündeki iddiaları kabul etmeyen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Arap Birliği olarak Türkistan'da yaşanmakta olan dramı yakından takip ettiklerini söyledi. "Bu birkaç günlük bir sorun. Ne oldu, niçin oldu? Olanlar medeniyetler çatışması başlığı altında mı değerlendirilecek? Bunları bilmiyoruz. Şu anda gelişmeleri izliyoruz. Fakat her şeye rağmen şunu vurgulamak istiyorum: Tüm bu gelişmelerden bütün Çin sorumludur diyemeyiz." şeklinde konuşan Musa, tarafları acilen bir adım atarak anlaşmaya çağırdı.

 Bu haber 837 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,295 µs