En Sıcak Konular

Çinli aydınlardan Uygur bilim adamına destek

14 Temmuz 2009 10:18 tsi
Uygur bilimadamı İlham Tohti'nin ortadan kaybolması Çinli aydınları harekete geçirdi.

Çinli aydınlar tarafından yayımlanan mektupta, geçen haftadan beri kendisinden haber alınamayan ve gözaltında olduğu sanılan Uygur ekonomist İlham Tohti'nin serbest bırakılması istendi.

100'den fazla Çinli aydının ortak imzasıyla internette yayımlanan mektupta, İham Tohti'nin hayatını etnik gruplar arasındaki dostluğa ve bu gruplar arasındaki sorunların çözülmesine adayan bir Uygur aydını olduğu belirtilerek, Tohti'nin bir suçlu olarak görülmemesi gerektiği ifade edildi.

Mektupta, İlham Tohti hakkında yasal süreç başlatılması durumunda bunun şeffaflık ilkesi doğrultusunda ve özellikle Uygurların güvenini kazanarak yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Uygurların hayatı ve görüşlerinin aktarıldığı, İlham Tohti'nin kurduğu Uighurbiz.cn adlı Çince web sitesinin, Han Çinlileriyle Uygurlar arasında önemli bir diyalog platformu haline geldiğine işaret edilen mektubu, Hanların yanı sıra diğer etnik gruplardan aydınlar da imzaladı.

Mektupta, hükümetin, 5 Temmuzda Urumçi'de, geçen yıl da Tibet Özerk Bölgesi'nin merkezi Lasa'da meydana gelen olaylarda hatası varsa bunların yansıtılması da istendi.

Web sitesinde daha önce Çin'in Sincan'daki politikalarını öven 39 yaşındaki Tohti, son aylarda eleştiri dozunu artırmıştı. Tohti, bu yılın başlarında Özgür Asya Radyosuna verdiği demeçte, Uygurların en büyük sorununun işsizlik olduğunu söylemiş ve sitesinin sansürlenmesinden yakınmıştı. Tohti, bir Fransız radyosunun kendisiyle yaptığı röportajda da Guantanamo'dan bırakılan Uygur tutuklularının Çin'e dönmemeleri uyarısında bulunmuştu.

ajanslarBu haber 820 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,223 µs