En Sıcak Konular

Topçu'dan Gül'e: Lütfen Çin'i arayın

8 Temmuz 2009 13:38 tsi
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili olarak Çin Devlet Başkanını araması gerektiğini belirtti ve ekledi:

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayısta yaşanan saldırıda hayatı kaybeden imam Kazım Ozan'ın babası İzzet Ozan, Topçu'yu BBP Genel Merkezinde ziyaret etti.

Topçu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olayları ''bir asimilasyon ve soykırım'' olarak niteledi.

Bölgede yaşayan Türklerden uydu telefonu aracılığıyla bilgi aldıklarını dile getiren Topçu, ''Çin, bu denli vahşeti Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri gittikten 2-3 gün sonra sahneye koymakta. 'Türkiye Cumhuriyeti diye bir şeyi tanımıyorum, aklınızın arkasını okuyorum ve o aklınızın arkasındakileri siliyorum' demektedir'' şeklinde konuştu.

''Cumhurbaşkanı Gül'ün Çin Devlet Başkanı'nı telefonla aramasını'' isteyen Topçu, şunları söyledi:

''Bunun Türkiye'ye getirecek zararı yoktur. Telefon diplomasinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin menfaatlerine halel getirmesi mümkün değildir. Sizin derdiniz ne? İnsanlar tavuk boğazlanır gibi boğazlanıyor. Elinizi kolunuzu bağlayan mı var? Çin'den kanserojen oyuncak almasak hayatımız son mu bulur? Giyilmeyen tekstilini almasak bize bir şey mi olur? Sayın cumhurbaşkanı lütfen bu telefonu yapın. Çin Devlet Başkanını arayın ve dünya kamuoyuna görüşmeyi duyurun. Bir telefonunuz oradaki şu an bile devam eden katliamın önüne geçecek.''

Yalçın Topçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ankara Sanayi Odasından da konuyla ilgili bazı isteklerinini de aktardı. Topçu, şunları kaydetti:

''Başbakan, Türkiye Körfez İşbirliği Konseyi dışişleri bakanlarına bugün yemek verecek. Yemeğin sonunda 'Çin ile ticareti donduruyorum' demesi Türkiye'ye bir şey kaybettirmez. Daha sonra da dışişleri bakanına dönüp Rabia Kader'e vize verilmesi yönünde talimat verecek. Ne kaybederiz bundan? Türkiye'nin hangi menfaati yok olur? Bir şey olmaz.

Meclisteki siyasi partilerin genel başkanları da meclisi olağanüstü toplanması için gerekenleri yapmalı ve gündem Doğu Türkistan'daki mezalim olmalı. Oradan büyük Türk milletinin vicdanı yansıtılmalı. Büyük Türk milletinin vicdanı oradaki mezalimle kanamış bir vaziyette. Buna hiç olmazsa merhem olun. Bunun için kimse sizi kınamaz, kimseye bir şey olmaz. Millet vicdanının sesini dünya kamuoyuna duyurun. Ayrıca, bugün TOBB'un toplantısı var. Çinli iş adamları yatırım için burada. Çinli iş adamlarına Çin'in orada işlediği insan hakları suçları anlatılmalı. Bugün yapılacak Ankara Sanayi Odası meclis toplantısında da olaylarla ilgili kınama çıkmalıdır.''

Topçu, Kazım Ozan'ın Bilge köyündeki halkın sosyal yaşamına büyük katkı sağladığını belirtti.

Ölen imamın babası İzzet Ozan ise oğlunun ölümünün ardından Topçu'nun kendilerine yakın ilgi gösterdiğini ve teşekkür etmek için söz konusu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi. Baba Ozan'ın zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadığı toplantının sonunda hayatını kaybeden imam için dua okundu.


aaBu haber 620 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,902 µs