Karabağ sürprizi | " /> Karabağ sürprizi | "/>

En Sıcak Konular

Aliyev'den Karabağ sürprizi

8 Temmuz 2009 10:54 tsi
Aliyev'den Karabağ sürprizi Karabağ pazarlığının içeriğini ilk kez açıklayan Azerbaycan lideri, hazırlanan planın Ermenistan’ın önce Karabağ çevresindeki 5 bölgeden, 5 yıl sonra da Kelbeçer ve Laçin’den çekilmesini öngördüğünü söyledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Karabağ ve çevresindeki Azeri topraklarında 15 yılı aşkın süredir devam eden Ermeni işgaline son verilmesi için uluslararası arabulucular yardımıyla sürdürülen görüşmelerin içeriğini ilk kez açıkladı.

Karabağ’da yıl sonunda barış anlaşması imzalanabileceği söylentilerinin arttığı bir dönemde Rus haber kanalı Vesti’nin sorularını yanıtlayan Aliyev, pazarlığın bilinmeyen yönlerini anlattı. Azerbaycan ve Ermenistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) bağlı Minsk Grubu’nun arabuluculuğunda Karabağ sorununu çözmeye çalışıyor. Türkiye’nin de üyesi olduğu grubun eş başkanlıklarını üstlenen ABD, Rusya ve Fransa iki ülkenin liderlerini düzenli olarak buluşturuyor.

Koridor planı yok
Aliyev Vesti’ye açıklamasında, AGİT planının ilk aşamada Ermeni birliklerinin Karabağ’ın çevresindeki beş Azeri bölgesinden çekilmesini öngördüğünü söyledi.
Uzun süredir tartışılan planın Karabağ’la Ermenistan arasında bir koridor açılmasını içerdiği söylentilerini ilk kez yalanlayan Aliyev, “Coğrafi olarak Ermenistan’la Karabağ arasında hiçbir zaman bağlantı yoktu” dedi.

Daha önce, barış anlaşmasının imzalanmasının ardından Karabağ’la Ermenistan arasında düzenli bağlantı sağlanması için Laçin koridorunun kullanılacağı söyleniyordu.

Azeri lider, Ermeni birliklerinin öncelikle Karabağ çevresindeki beş bölgeden çekileceğini, beş yıl sonra ise son iki bölge olan Kelbeçer ve Laçin’i boşaltacağını açıkladı. Karabağ’ın ayrı bir devlet olmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini belirten Aliyev, “Sanırım artık Ermeniler de bu durumu anlıyor. Statü konusunu belki gelecek yıl, belki 10 yıl sonra, belki 100 yıl sonra belirleriz, belki de hiçbir zaman çözemeyiz. Zaman gösterecek” dedi.

Aliyev, Sovyet döneminde olduğu gibi bölgeye kapsamlı özerklik verilebileceğini söyledi ve eskiden Ermenilerle Azerilerin dostça yaşadığını hatırlattı. Ermeni Asbarez gazetesi Azeri liderin sözlerini, “Aliyev Karabağ’dan çekilme konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı” manşetiyle duyurdu.

MilliyetBu haber 900 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,327 µs