En Sıcak Konular

Ruhban okulu 'Azınlık Meslek Lisesi' oluyor

8 Temmuz 2009 10:14 tsi
Türkiye ile AB arasındaki en büyük sorunlardan biri gibi duran Ruhban okulunda Meslek Lisesi formülünün uygulanacağı öğrenildi.

Sağlanan 'ön mutabakat' ile, açılması halinde, Rum Ortodoks Ruhban Okulu'nun adının Heybeliada Azınlık Meslek Okulu olması kararlaştırıldı. Okul mezunları lise diploması alacak.

1 EKİM 1844'te kurulan ve 1971 yılında kapatılan Heybeliada Rum Ortodoks Ruhban Okulu'nun Teoloji Bölümü'yle birlikte yeniden açılması halinde, resmi adının "Heybeliada Azınlık Meslek Okulu" olması yönünde "ön mutabakat" sağlandı. Okul, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet verecek. Okulun açılışının, önümüzdeki eğitim- öğretim yılına yetiştirilmesi için çalışmaların hızlandırılması da kararlaştırıldı.

DEĞİŞİKLİK TARTIŞMASI

Rus Ortodoks Patriği Kirill'in de "Ruhban okulunun açılabileceği bilgisi bize ulaştı" sözleriyle özetlediği süreç kapsamında, AKP Hükümeti öncelikli olarak "Anayasa değişikliği" tartışmalarını sonuca bağlayacak.

Hükümet temsilcileri, "Anayasa değişikliğinin şart olmadığı" tezini savunan Fener Rum Patrikhanesi temsilcileriyle ilerleyen haftalarda bir araya gelecek. Gayri resmi sürdürülen temaslar, önümüzdeki günlerde Patrikhane üst yönetimiyle resmi düzeye taşınacak ve atılacak adımlar hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulacak.

LİSE ÖĞRENCİ HAKLARI

Heybeliada Azınlık Meslek Okulu mezunları, lise diploması alacaklar; öğrencilikleri boyunca diğer lise öğrencilerinin haklarına sahip olacaklar. Açık olduğu dönemdeki gibi bu okuldan mezun olanlar, yüksek öğrenim görmemeleri halinde uzun dönem askerlik yapacaklar.

38 YILDIR KAPALI

HEYBELİADA Ruhban Okulu'nun Teoloji Bölümü, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun bazı maddelerinin 12 Ocak 1971 tarihinde iptali üzerine, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 12 Ağustos 1971 tarihli yazısıyla, 9 Temmuz 1971'den itibaren geçerli olmak üzere kapatılmıştı. Fener Rum Patrikhanesi Avukatı Kezban Hatemi, "Ruhban Okulu'nun kapalı tutulması, sürekli bir Anayasa ihlalidir. Lozan Antlaşması'nı TBMM onamıştır" dedi.

ajanslarBu haber 573 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,607 µs