En Sıcak Konular

Erdoğan, Baykal'ı mahkum ettirdi

8 Temmuz 2009 09:44 tsi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sürekli üslubundan şikayet ettiği CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı mahkum ettirdi. Baykal, Erdoğan'a 'kişilik haklarına saldırıda bulunduğu' gerekçesiyle 10 bin TL ödeyecek.

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ile Baykal'ın avukatı Mutluhan Karagözoğlu katıldı. Şahin, davanın kabul edilmesini istedi. Avukat Karagözoğlu ise Baykal'ın açıklamasının siyasi eleştiri niteliği taşıdığını savundu. Yargıç Mahmut Ülgey, davayı kısmen kabul ederek, Baykal'ın 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Dava dilekçesinde, Baykal'ın, 28 Şubat 2009'da Sinop'taki seçim mitinginde yaptığı konuşmada Erdoğan'ı, 'maganda ve külhanbeyi üslubu kullanmak, zarafetten, terbiyeden, nezaketten, saygıdan uzak olmak, ne söylediğini bilmemek, devlet sorumluluğu taşımamak, adam olamamak ve yalancı olmakla' itham ettiği belirtilmişti. Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

Bu arada Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki bir başka hakaret davası da sonuçlandı. Başbakan Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın, 'kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu' iddiasıyla açtıkları davada, Aydınlık dergisinin, 3 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi. Söz konusu haberde Alman savcının Başbakan Erdoğan'ı sorgulayacağı ve Burak Erdoğan'ın kuryeliği üzerinde durulduğu iddia edilmişti.

aaBu haber 526 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,401 µs