En Sıcak Konular

İnternet korsanları devlet sitelerine dadandı

8 Temmuz 2009 09:30 tsi
İnternet saldırılarından ABD'deki bazı bakanlık ve devlet kuruluşlarının siteleri ile bazı Güney Kore resmi siteleri etkilendi.

Siber korsanlar son günlerde devletlerin resmi sitelerine ardarda saldırılar düzenledi.

ABD resmi sitelerine karşı geniş çaplı saldırıların 4 Temmuzda başladığı, saldırılarda Hazine Bakanlığı, Gizli Servis, Federal Ticaret Komisyonu ve Ulaştırma Bakanlığı ile siber suçlarla mücadele eden bazı kurumların internet siteleri hedef alındı.

Yetkililer, saldırılar sonucu söz konusu sitelerin hafta sonu ve salı akşam saatlerine kadar kısmen veya tamamen kullanılamadığını söyledi.

Değişik amaçlarla gerçekleştirilen bu tür saldırılar, çeşitli programlarla denetimi ele geçirilen ve ''zombi'' adı verilen binler veya onbinlerle ifade edilebilecek çok sayıda bilgisayarın internet üzerinden belli bir adrese yönlendirilmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu adresteki siteye veya bilgisayara bağlanmak amacıyla eş zamanlı ve tekrarlanan binlerce veya onbinlerce çağrı ise söz konusu adresteki siteye erişimi imkansız hale getiriliyor.

Bir telefon numarasını aynı anda çok sayıda kişinin araması sonucu hatların kilitlenmesine benzetilecek bu tür saldırılar, genellikle birkaç saat ile ender olarak 1-2 gün sürebiliyor.

Yetkililer, son saldırıların ise alışılmıştan daha uzun süreli ve ustaca olduğunu kaydetti.

GÜNEY KORE  DE HEDEFTE

Güney Kore'deki bazı devlet kuruluşlarının internet siteleri de dün akşamdan itibaren siber saldırıların hedefi oldu.

Devlet kuruluşu Kore Enformasyon Güvenliği Ajansı, saldırılarda Cumhurbaşkanlığına ait ''Blue House'', Savunma Bakanlığı, Parlemento, Shinhan Bank, Kore Exchange Bank ve ülkedeki en büyük internet portalı ''Naver''in internet sitelerinin çalışmasının dün akşamdan itibaren durduğunu veya ancak kısmen çalışabildiğini, bugün sabah saatlerinde de mevcut durumun devam ettiğini bildirdi.

Ajans yetkilileri, sorunun çok sayıda bilgisayarın aynı anda bu sitelere bağlanmaya çalışmasından kaynaklandığını belirterek, saldırıların ABD'dekilerle benzer özellik taşıdığını kaydetti.

Savunma Bakanlığı yetkilileri ise bakanlık sitesinin saldırı altında olmasına rağmen, dışardan önemli askeri bilgilere ulaşılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.

dunyabulteniBu haber 518 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,762 µs