En Sıcak Konular

Sendikalar ile valilik anlaştı

30 Nisan 2009 17:46 tsi
İstanbul Valisi Güler, Sendikalarla 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmaması yönünde uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanıp kutlanmayacağına son nokta konuldu.

İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK ve KESK'le Taksim konusunda anlaşıldığını duyurdu.

Güler'in verdiği bilgiye göre, Taksim'de miting yapılmayacak ve sendika temsilcileri yarın saat 11.00'de Taksim Meydanı'na çiçek bırakacak.

Vali Güler şu açıklamayı yaptı:

"İşçi kuruluşlarımızın yöneticilerini, temsilcilerini, şube yöneticilerini makul bir sayıda yarın Taksim'de çiçeklerle karşılamak üzere bekliyoruz. Türk-İş de 500-600 kişilik bir grupla meydanda olacak. Hak-İş de en fazla 1000 kişilik bir grupla yerini alacak."

Saat 08.30 ile 09.30 arasında Türk-İş, saat 10.00 ile 11.00 arasında Hak-İş'in ve saat 11.30 ile 12.30 arasında ise DİSK ve KESK gibi sendikalar Taksim Meydanı'na çiçek bırakacak.

DİSK: MAKUL SAYIDA TAKSİM'DE OLACAĞIZ
İstanbul Valiliği'nin ardından DİSK ve KESK'ten açıklama geldi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, yarın saat 10.00'da Pangaltı'da makul sayıda toplanacaklarını ve bu sayıyla Taksim'e çıkacaklarını açıkladı. Çelebi, 70'ten fazla örgüt bir araya geleceği için makul sayılarının fazla olabileceğini belirtti.

Yurtdışından birçok sendikacının yarın kendileriyle birlikte Taksim'de olacağını ifade eden Süleyman Çelebi, 1 Mayıs'ın resmi tatil edilmesini önemli bulduklarını vurguladı. DİSK Başkanı, "Türkiye emekçi sınıfı, bu mücadeleyi büyük bedeller ödeyerek kazandı" dedi.

Çelebi şunları söyledi: "Taksim'deki talebimiz bir inatlaşma değildi, tersine bir inancın, özgürlük mücadelesinin sembolüydü. Bu anlamda toplumun sesiyiz ve vicdanıyız.

Bugüne kadar, sabır ve ısrarla Taksim'de olacağımızı ifade ettik. Bugün isterdik ki, Türk-İş ve diğer örgütlerle karşınızda olabilelim. Ancak, sınıfın bu mücadelesinde zaman zaman ayrışmalar oluyor. Bu bir ilkesel duruşun yansımasıdır, böyle algılanmasını istiyoruz. Yoksa bir başka kopukluk yaratma amacında değiliz.

İşin başında başka adresler de olduğu için sapmalar oldu, 1 Mayıs'ın yeri ve
içeriği konusunda da zikzaklar oldu, bunları bütün kamuoyu biliyor.

Dilerdik ki, çok daha görkemli, 500 binden fazla insanın buluştuğu bir coşkuyu Taksim'e taşıyalım. Ama ayrışmalar ve ikili politikalar bu süreci engelledi.

Bugün geldiğimiz noktada, yarın saat 10.00'da Pangaltı'da makul bir sayıyla toplanacağız. Makul sayımız diğer örgütlerle kıyaslanmamalı, çünkü Türkiye'nin ana muhalefet partisi de dahil tüm partileri, demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri, başka sendikalar ve yazarların da yer aldığı 70'i aşkın örgütün ifade edilebileceği makul kalabalıktan bahsediyoruz. Gelinen bu aşamayı önemli buluyoruz.

Biz asla gerginliğin tarafı ve en ufak şiddet içeren yaklaşımın içerisinde olmayacağız. Özüne uygun özgür ortamda yarın Taksim'de olmak istiyoruz."

KESK: SENEYE TAKSİM'DEYİZ
İstanbul Valisi Muammer Güler'le son görüşmeyi yapan KESK Başkanı Sami Evren ise şu açıklamayı yaptı:

"1 Mayıs’ın tatil edilmesi yıllarca verdiğimiz mücadelenin kazanımıdır. Türkiye'de yarın 50’ye yakın ilde 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız. Ancak Taksim tartışması artık sadece Türkiye'ye özgü bir tartışma olmaktan çıkmıştır. Konuştuğumuz yer sadece bir alan değildir, demokrasi mücadelesinin bir parçasıdır. Çünkü Taksim duyarlılığımız 1977 katliamı ve devletin inatlaşmasından kaynaklanmaktadır.

Demokratik ülkelerde devlet 'ben istediğimi yaparım, ben zor kullanırım, yurttaş benim kurallarıma uyacak' diyemez. Demokratik devlet yurttaşların sendikaların taleplerini algılamak ve gereğini yerine getirmek zorundadır.

1 Mayıs'ın tatil edildiği bir günde emekçileri yok sayarsanız o devlet demokratik olmaz. 1 Mayıs alanı Taksim alanıdır. Bu talebimizin gereği yerine getirilmek durumundadır. 4 konfederasyon birlikte davranmış olsaydık Taksim Meydanı açılacaktı. Bu konuda hiç bir şüphemiz yok. Ancak bu birlikteliği sağlayamamanın üzüntüsü içindeyiz. 2010 1 Mayıs’ı artık birlikte olmak zorundayız. Birlik ve dayanışma bayramında bir arada olursak kazanacağımızın bilincindeyiz."Bu haber 654 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,327 µs