En Sıcak Konular

Prim ve kıdem tazminatı kalktı !

30 Nisan 2009 16:07 tsi
Prim ve kıdem tazminatı kalktı ! İşverenler, bundan sonra işçiler için maaş, prim ya da kıdem tazminatı ödemek zorunda kalmayacak...

İşverenlerin talebiyle 20 Mayıs'ta yapılacak Üçlü Danışma Kurulu'nda kıdem tazminatını gündeme alan Çalışma Bakanlığı'nın bir diğer hazırlığı ise özel istihdam bürolarıyla ilgili.

Ntvmsnbc'nin haberine göre, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni düzenleme, özel istihdam bürolarına, işverenlerle işçiler arasında geçici iş ilişkisi kurma ve bundan para kazanma imkanı getiriyor.

Buna göre, işveren geçici bir işçiye ihtiyaç duyduğunda özel istihdam bürosuna başvuracak, büro, elemanı işverene gönderecek. İşçinin prim ve maaşını ise işveren değil özel istihdam bürosu ödeyecek.

İşveren, çalıştırdığı işçiye kıdem ya da ihbar tazminatı gibi ödemeler yapmak zorunda kalmayacak. Bir anlamda işçiyi istihdam etmekten çok kiralamış olacak.

Bu imkanın işveren tarafından kötüye kullanılmaması için Çalışma Bakanlığı çeşitli önlemler alacak. Bu yolla çalıştırılabilecek kişilerin toplam işçilerin yüzde 10'unu geçememesi, '6+6 ay'la sınırlandırılması gündemde.

Önlemlere rağmen işçi kesimi bu düzenlemeye karşı. Yurtdışında bu yöntemin sadece temininde güçlük çekilen, yüksek nitelikli işler için kullanıldığına dikkat çeken sendikalar, bu sistemde çalışma süresi dışında işçinin primlerinin ödenmeyeceğini ve bu nedenle emeklilik ve işsizlik sigortasından faydalanma imkanının ortadan kalkacağını savunuyor.Bu haber 701 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,701 µs