En Sıcak Konular

1 Mayıs ve hafta sonunda hava

30 Nisan 2009 15:48 tsi
Yağış bugün iç ve doğu kesimlere ilerledi. Ancak yağışa rağmen sıcaklıklar düşmüyor, bugün batıda hava daha ılık, ama 1 Mayıs cuma günü batıda yine sağanak yağış ve sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Meteoroloji yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek olan yağışların kuvvetli olması nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı uyardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre; yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde aralıklı ve yerel olmak üzere görülecek olan yağışların, Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Tokat, Amasya ve Çorum) ile Kastamonu, Çankırı, Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında ise, yurt genelinde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle batı ve güneybatı, kuzey kesimlerde ilk saatler batı ve kuzeybatıdan hafif, arasıra orta kuvvette esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ, ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI

Meteoroloji, yağışların; Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Tokat, Amasya ve Çorum) ile Kastamonu, Çankırı, Yozgat ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

Uzmanlar, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesi ve kar erimelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

BÖLGELERDE HAVA

İstanbul'da lodos esiyor, bugün hava daha ılık, cuma, cumartesi sağanak yağmur ve serinleme var. Ankara'da yağışa rağmen sıcaklık artıyor. Başkent yarın 20 derece ama hafif yağmur olacak. İzmir ısınıyor, yarın sağanak yağmur var. Bugün Adana da hafif yağmurlu. 

Marmara'da sıcaklık lodosla 20 dereceye çıktı, güneş de görülüyor, ama lodos; Çanakkale, Balıkesir çevresine yağmur getirecek. Cuma, cumartesi sağanak yağmur ve sıcaklık düşüşü olacak.

İç Anadolu'da yağmura rağmen sıcaklık artıyor. Yarın hava daha ılık, sıcaklık 20 dereceye çıkacak ama Eskişehir, Ankara çevresinde hafif yağmur bekleniyor.

Ege’de sıcaklığı yükselten lodos beraberinde bulutta taşıyor. Yarın ise bölgede kuvvetli sağanak yağış ve serinleme var. Cumartesi de yağmur devam edecek.

Akdeniz Parçalı, doğusu zamanla çok bulutlu, Doğu Akdeniz öğleden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Güneydoğu Anadolu Az bulutlu, zamanla doğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Batman ve Siirt çevreleri kısa süreli veyerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Güneyde lodosla hava sıcak ama çöl tozları da artıyor, Güneydoğu’da toz bulutunun yoğunluğu bugün daha fazla. O nedenle Kahramanmaraş, Adana çevresi ve Diyarbakır'da çamur yağışları görülebilir.

Doğu Anadolu'da da rüzgar güneye döndü, bugün daha çok akşam saatlerinde kuvvetli olacak yağışlar çamurlu yağabilir. Bu bölgede hafta sonu da lodos esecek ve sıcaklık artacak.

Karadeniz’de yağmur Samsun, Ordu'dan sonra akşam Trabzon ve Rize’de kuvvetlenecek. Yarın, orta ve Doğu Karadeniz açıyor ve ısınıyor ama Batı Karadeniz’de kuvvetli yağmur olacak. Cumartesi günü yağış etki alanını genişletiyor.

 Bu haber 649 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,104 µs