En Sıcak Konular

'Deniz Feneri ile ilgili savcılıktan gelen bir şey yok'

30 Nisan 2009 13:23 tsi
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, Almanya'daki Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili, ''Savcılıktan bu konuyla ilgili ne herhangi bir bilgi ne de herhangi bir davet söz konusu olmadı'' dedi.

RTÜK Başkanı Akman, ''Televizyona Mektup'' yarışmasının Bilkent Otel'de düzenlenen ödül töreninin ardından, gazetecilerin Deniz Feneri soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Frankfurt savcılığının açtığı ikinci soruşturma kapsamında ifadenize başvurulduğu yönünde bazı bilgiler var. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı?'' sorusuna Akman, ''Şu ana kadar bana ulaşan herhangi bir şey yok. Ben de sizler gibi gazete haberlerinden durumu öğrendim. Denildiği gibiyse muhtemelen savcılığın bu konuyla ilgili bir daveti söz konusu olacaktır'' karşılığını verdi.

Almanya'dan gelen adli yardımlaşma talebi yazısında ''Kanal 7 ile bağlantılarınızın sorulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine Akman, şunları söyledi:

''Ben okumadım. Gazetedeki haberde dediğiniz şekilde bir şey yoktu. Savcılığa ne gönderdiler, ne istiyorlar, savcılıktan bilmiyorum. Eğer gerçekten sizin elinizde bu iddialarınızı anlamlı kılacak bir belge varsa okur, ben de yararlanırım. Şu anda bana ulaşan herhangi bir şey yok. Savcılıktan bu konuyla ilgili ne herhangi bir bilgi ne de herhangi bir davet söz konusu olmadı.''

Akman, bir gazetecinin, ''Gelen yazıyla ilgili bir bilgi talebiniz oldu mu?'' sorusunu da bilgi talebinin, Almanya Büyükelçiliği aracılığıyla Adalet Bakanlığına ulaştırıldığını belirtti. RTÜK Başkanı Zahid Akman, şöyle devam etti:

''Konuyla ilgili Adalet Bakanlığının da yapması gerekenler belli. Sayın Adalet Bakanı bu konuları açıkladı. Muhtemelen onlar ilgili savcılıklara yollayacaklar talepleri. Adli yardım talebi çerçevesinde istenilenleri, savcılık da istenilenler neyse, tabii ben bilmiyorum, o çerçevede muhataplarına sorular sorarak, bu bilgileri hazırlayacak. Ama bana şu ana kadar ne savcılıktan ne Adalet Bakanlığından herhangi bir şey gelmedi. Zaten Adalet Bakanlığımıza bu konuyla ilgili bir bilgi soruyor olmak da etik değil, ancak savcılığa ulaştıktan sonra belki avukatlarım aracılığıyla bilgi edinmek için müracaat edebiliriz.''

Başka bir soru üzerine de Akman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, RTÜK Başkanı sıfatıyla yaptıkları faaliyetler hakkında soruşturma izni vereceğini belirtti.

Deniz Feneri soruşturması kapsamındaki iddiaların, RTÜK başkanlığından önceki döneme ait olduğunu hatırlatan Akman, ''O nedenle Sayın Başbakan'ın bu konuyla ilgili herhangi bir izninin talep edilmesi söz konusu değil'' dedi.

 
aaBu haber 581 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,755 µs