En Sıcak Konular

Partilerde kongre süreci başlıyor

30 Nisan 2009 12:05 tsi
Bu yıl içerisinde AK Parti ve MHP olağan kongreye, BBP, DP ve DSP ise olağanüstü kongreye gidecek.

İlçe kongrelerini tamamlayan AK Parti, il kongrelerine 5 Mayıs tarihinde itibaren başlayacak. AK Parti'nin büyük kongresi eylül ayı içerisinde yapılması planlıyor. 29 Mart yerel seçimlerinde oylarını artıran MHP de bu yıl kasım ayında olağan kongresini yapacak. Anavatan Partisi, CHP ve Saadet Partisi'nde ise bu yıl içerisinde kongreye gitmeyecek partiler.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında hayatını yitirmesi sonrasında parti tüzüğü gereği kongre süreci kendiliğinden başladı. Parti tüzüğüne göre genel başkanlık görevinin boşalmasının ardından 45 gün içerisinde olağanüstü kongreye gidilmesi gerekiyor. Partinin 4. olağanüstü kongresi 24 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. Kongrede genel başkanlık görevine vekalet eden Yalçın Topçu'nun genel başkan olarak seçilmesi bekleniyor.

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun yerel seçimlerde daha önceki genel seçimde alınan yüzde 5.4'lük oy oranının altına düştüğü gerekçesiyle görevinden ayrılacağının açıklamasının ardından partide kongre sürece başladı. Demokrat Parti'de 16 Mayıs tarihinde olağanüstü kongreye gidelecek. Şu ana kadar genel başkanlığa aday olduğunu resmen açıklayan bir partili olmadı. Genel Başkan Süleyman Soylu, kendisine görevi bırakmaması yönündeki çağrıda bulunanlara ise, en iyi kararın kongrede verileceği cevabını veriyor. Soylu'nun kongrede ikna edilmesi halinde yeniden genel başkan seçilmesi bekleniyor.

Yerel seçimlerden umduğunu bulamayan DSP'de ise olağanüstü kongre 17 Mayıs'ta yapılacak. Zeki Sezer'in genel başkanlık görevinden istifa etmesinin ardından partide heyecanlı bir bekleyiş başladı. DSP'de Rahşan Ecevit'in desteğini alan Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ve Masum Türker adaylığını açıkladı. Rahşan Ecevit'in ise partinin başına Yurt Partisi Lideri Sadettin Tantan'ı getirmek istediği konuşuluyor.

Kasım ayı içerisinde olağan kongresini yapacak olan MHP'de ise tüzük bilmecesi devam ediyor. MHP'nin tüzüğünde yer alan 5 kongrede ardı ardına kazanan genel başkanın daha sonra yeniden görev yapamayacağı yer alıyor. MHP'nin muhalif isimlerinden Koray Aydın, tüzükteki bu maddeyi hatırlatarak, MHP'li Lideri Bahçeli'nin yeniden aday olmasının mümkün olmadığını açıklamıştı. Kasım ayındaki kongrede, tüzükteki bu maddenin değişitirilmesi ve Bahçeli'nin genel başkanlık görevine devam etmesi bekleniyor.

AK Parti'nin ise kongreye eylül ayı içerisinde gitmesi bekleniyor. Bu tarihe kadar il kongrelerini tamamlayacak olan AK Parti'de parti yönetim kadrolarında ciddi oranda değişim yaşanacağı tahmin ediliyor.

cihanBu haber 577 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,575 µs