En Sıcak Konular

Unakıtan otomotivcilere hesap soracak

30 Nisan 2009 10:13 tsi
ÖTV indirimi sonrası ithal otomobilin pazar payının % 80'e ulaşması üzerine Maliye Bakanı Unakıtan, Aybar'a "İthalat patlamış, ne oluyor İbrahim Bey" diye sordu.

Destek paketi çıkmadan önce ÖTV indirimine ithal otonun pazar payını artıracağı endişesiyle uzak bakan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, otomotiv pazarını yakından izliyor. Mart'ta ithalatın pazar payının yüzde 80'e yükselmesi üzerine endişelerinde haklı çıktığını düşünen Unakıtan, otomotivcilerden hesap sormaya hazırlanıyor. Nisan sonunda Otomotiv Distribütörleri Derneği'ni ziyaret etmeyi planlayan Unakıtan, otomotivcilere ÖTV karnesi verecek. Sonuçlar, otomotiv sektörüne bundan sonra verilecek teşvikler için de belirleyici olacak.

MAYIS'TA TABLO DEĞİŞİR

Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD) Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Maliye Bakanı Unakıtan'ın "İthalat patlamış, ne oluyor İbrahim Bey" diye sorduğunu açıkladı. Unakıtan'a Ben de kendisine mart ayında ne varsa satıldığını ama nisan ve mayısta satışların aynı olmayacağını söyledim.

Çünkü fabrikalar harıl harıl bizim için çalışıyor. Yerli satışlarının önemli ölçüde artacağını anlattım" şeklinde cevap verdiğini söyleyen Aybar, Unakıtan'ın bunun üzerine nisan sonunda gelip sonuçlara bakacağını ifade ettiğini belirtti.

Yeni Renault Megane Hatchback ve Coupe'nin Antalya'da gerçekleşen tanıtımında konuşan İbrahim Aybar, nisan sonuçlarını görünce Unakıtan'ın tüm endişelerinden kurtulacağını söyledi. ÖTV indirimi sonrasında beklenmedik bir taleple karşılaşıldığını ve eldeki stoklar bir anda tükendiğini belirten Aybar, şöyle konuştu: "Mart'ta ithalin oranı yüzde 78'i aşmıştı. Nisan sonunda yüzde 70'in altına inecek, Mayıs'ta ise yerli otomobil satışında patlama yaşanacak."

Haziran'da rekabet çok çetin olacak

Yurtdışından siparişlerin mart sonunda verildiğini ancak araçların Haziran başı gibi geleceğini kaydeden Aybar, "Yerli otomobiller için siparişin teslim edilme süresi 1.5 ay. Bu yüzden yerlilerin pazar payında bir artış yaşanacak.

Haziranda inanılmaz bir patlama yaşanacak. Hem Türkiye'deki fabrikalardan araçlar geliyor hem de yurtdışına verilen siparişler o dönemde Türkiye'de olacak. Haziran'ın ilk 15 günü otomotiv satışları açısından çok çetin bir mücadeleye sahne olacak" dedi.

Sabah

 Bu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,786 µs