'ulaşamadığı' 4 darbe delili | " /> 'ulaşamadığı' 4 darbe delili | "/>

En Sıcak Konular

Askeri savcıların 'ulaşamadığı' 4 darbe delili

30 Nisan 2009 08:16 tsi
Askeri savcıların 'ulaşamadığı' 4 darbe delili Televizyonların canlı yayınladığı toplantıda Başbuğ'un en can alıcı açıklaması "darbe" konusunda oldu. "Oramiral Örnek'e ait darbe günlüklerinden hareketle veya başka nedenlerle TSK içerisinde bir darbe soruşturması açıldı mı?" sorusuna Başbuğ, şok

Erhan Başyurt / Bugün

Türkiye havanda su dövmüş!           

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un haftalar önce ilan edilen "İletişim Toplantısı" dün gerçekleşti. 

İki buçuk saat süren ve televizyonların canlı yayınladığı toplantıda Başbuğ'un en can alıcı açıklaması "darbe" konusunda oldu.

"Oramiral Özden Örnek'e ait darbe günlüklerinden hareketle veya başka nedenlerle TSK içerisinde bir darbe soruşturması açıldı mı?" sorusuna Başbuğ, şok bir cevap verdi.

Türk medyası ve aydınlarının Nokta dergisinin günlükleri kapağına taşıdığı süreçten bu yana iki yıldır "havanda su dövdüğü"nü ortaya koydu.

"TSK bünyesinde mevcut demokratik muhalif kimse faaliyette bulunamaz ve barınamaz" diyen Genelkurmay Başkanı, "TSK bünyesinde böyle bir sorun yok. Bu soruna yönelik araştırma ve inceleme ihtiyacı da yok" dedi.

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 12 Nisan 2007'de günlüklerle ilgili söylediği, "Elimizde bu konuya ilişkin hiçbir belge yok" sözlerini tekrarladı.

Oysa Örnek Paşa'nın günlüklerinin gerçek olduğu, Nokta'ya açtığı davayı kaybetmesi ile tescil edilmişti.

Yine Ergenekon sanıkları emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'de darbe çalışmalarını gösteren notlar ve slaytlar ele geçirildi.

Bunlara son olarak gazeteci Mustafa Balbay'ın da günlüğü eklendi...

Bu dört ayrı delil de birbirleriyle çelişmiyor. Aksine birbirini ve süreci teyit ediyor.

Ergenekon savcılarının dışarıdan ulaşabildikleri bütün bu bilgi ve belgelere, askeri savcıların kurum içerisinde ulaşamamış olması şaşırtıcı.           

Yine Başbuğ konuşmasında Ergenekon savcılarının söz konusu darbe girişimi ile ilgili bulguları İkinci İddianame'de belirtildiği gibi "tefrik" ederek kendilerine göndereceğini, sabırla beklediklerini kaydetti.

Ama Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ün Ergenekon savcıları tarafından geçtiğimiz hafta tanık olarak dinlenmesine "tefrik edileceği söylenen bir konuda soruşturmanın derinleştirilmesi" nedeniyle sitem etti.

Peki Ergenekon savcıları ile görüşmek için bile askeri adli makamlardan görüş alan Orgeneral Özkök'e, askeri savcılar neden bu güne kadar "Neler yaşandı? Gerçekten darbe girişimini önlediniz mi?" diye sorma gereği duymadı...

"Belge yok" açıklaması, demokrasiye saygı ve hukukun üstünlüğüne bu kadar çok vurgunun yapıldığı bir basın toplantısına hiç yakışmadı.

Türkiye iki yıldır boşu boşuna "sözde" darbe girişimini tartışmış!

**

11 sorunun dördüne cevap

Orgeneral Başbuğ, dün bu köşeden yönelttiğim 11 sorunun dördüne cevap verdi.

Darbe ile ilgili olanı gazeteciler yöneltti, diğer üç tanesini de bizzat kendi kendine sorup cevapladı.

Ergenekon kapsamında ortaya çıkan "mühimmat" sınıfı LAW silahları ve el bombalarının tespiti için çalıştıklarını, ama bunların tek tek numaralandırılmadıkları için nereden alındığının tespitinin zor olduğunu söyledi.

Cephaneliğin kime ait olduğunun tespiti için üzerlerindeki kafile seri numaralarından kimler için üretildiğinin belirlenmesi gerekiyor. Mesela, Ümraniye'de ele geçirilen el bombaları "kafile" halinde Kara Kuvvetleri için MKE tarafından üretilmişti.

Yine Ergenekon sanığı emekli Albay Fikret Emek, ordu malı mühimmatı çalmaktan, askeri yargı tarafından 1 yıl 9 ay cezaya çarptırıldı...

Başbuğ, son dönem bulunan mühimmatın aynılarından Emniyet'e de verildiğini ve yurt dışına satıldığını da söyledi. Ama söz konusu mühimmatın kafile numaralarından Türk Silahlı Kuvvetleri kayıtlarında var mı açıklık getirmedi.

Başbuğ, Ergenekon cephanelikleri ile ilgili açıklaması gibi, GATA ile ilgili soruyu da kendi kendine sordu.

GATA'ya sevklerde bir usulsüzlük olmadığını, sevklerin Adalet Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiğini söyledi. GATA'nın "tahliye kapısı" olarak kullanıldığını da reddetti.

Konuşması zaman zaman askeri uzmanlık alanlarını aşıp, medyanın "duayen" isimlerine habercilik derslerine dönüştü.

Cihan muhabirinin dağ başında bırakılması konusunu da, "Sorarsınız diye bekledim" diyerek kendisi cevapladı. Başbuğ, "teröristi bile helikoptere alırız" diyerek bir ayrımın söz konusu olmadığını ileri sürdü.

Kendisine ulaşan bilgilere göre cevap verdiğini belirterek, farklı bir bilgisi olan varsa kendisine ulaştırılması halinde araştıracağını söyledi.

Cihan haber ajansı yetkilileri de, "dağda akreditasyona" yönelik bilgileri İlker Paşa'ya ileteceklerini açıkladı.

Genelkurmay Başkanı bir adım daha atarak, "Olanak olsa da akreditasyonu daha da genişletsek" dedi.

Ancak mevcut uygulamada kullandıkları kriterleri yine ifade etmedi.  

Başbuğ'un çok tartışılacak Ergenekon açıklamalarını ise ayrı bir yazıda değerlendirmek dileğiyle...

 Bu haber 746 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,264 µs