mülkünü kaybedebilir | " /> mülkünü kaybedebilir | "/>

En Sıcak Konular

5 bin kişi mülkünü kaybedebilir

30 Nisan 2009 08:12 tsi
5 bin kişi mülkünü kaybedebilir İngiliz gazetesi Avrupa Adalet Divanı'nın Orams kararının ardından 5 bin İngiliz vatandaşının KKTC'deki evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını yazdı.

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın KKTC'de villa inşa eden İngiliz David-Linda Oram çiftini ilgilendiren davada Rum mahkemesinin KKTC'deki sivil ve ticari meselelerle ilgili kararlarının, diğer AB üyelerinde tanınabileceğine dair hükmü İngiltere'de yankı uyandırdı.
İngiliz gazeteleri alınan kararla, binlerce İngiliz'in KKTC'deki evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını duyurdu.

AB'nin yargı organı işlevi gören Adalet Divanı, Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides'in şimdi KKTC'de bulunan arsası üzerine ev yapan İngiliz çift hakkında Güney Kıbrıs'taki Rum mahkemesinin aldığı kararı, AB ülkelerinin uygulayabileceğine hükmetmişti.

Daily Mail Gazetesi, "AB İngilizler'e Kıbrıs'taki evlerinden vaz geçmeleri gerektiğini bildirdi" başlığıyla verdiği konuyla ilgili haberinde, "Eğer İngiliz Yüksek mahkemesi de kararı beklendiği gibi benimserse, bu durumda Apostolides, Oramslar'ın İngiltere'deki emlakı konusunda işlem yaptırabilecek" denildi.

5 BİN İNGİLİZ MÜLKÜNÜ KAYBEDEBİLİR

Gazete aynı durumda 5 bine yakın İngiltere vatandaşının bulunduğunu, bu kişilerin bir zamanlar göçe zorlanan Rumların toprakları üzerinde oturduklarını da yazdı ve bu kişilerin de emsal teşkil etmesi nedeniyle benzeri davalara hedef olabileceklerini bildirdi.

The Daily Telegraph gazetesi de binlerce İngilizin KKTC'deki evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını yazdı. Avrupa Birliği'nin yargı organı Adalet Divanı'nın aldığı kararın sonucunda Rumlara ait olduğu kanıtlanan topraklar üzerinde emlakı bulunan İngilizlerin, ya bu toprağı geri vermek, ya da toprak sahibi olan Rum'a tazminat ödemek zorunda kalacağı belirtilen haberde, bu durumdaki İngiliz vatandaşı sayısının 4 bin civarında olduğu belirtildi.

Haberde davanın şimdi yeniden İngiltere'de Yüksek Mahkeme tarafından ele alınacağı da hatırlatılırken, Yüksek Mahkeme'nin kararı tanıyıp uygulanmasını sağlamak zorunda olduğuna dair görüşlere de yer verildi.

KARAR MÜZEKERE SÜRECİNİ DE ETKİLER

Guardian'da ise Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides'in kazandığı davanın, aynı durumdaki diğer pek çok Rum için emsal teşkil edeceği ve benzeri çok sayıda davanın açılabileceğine işaret edilen haberde, bu kararın ayrıca Kıbrıs'ta sürdürülen barış görüşmeleri üzerinde de güçlü bir etki yaratabileceği savunuldu.

Bu arada İngiltere'de faaliyet gösteren Ambargolular adlı KKTC'ye yönelik izolasyonun kaldırılması için kampanya yapan sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan açıklamada ise, Avrupa Mahkemesi önyargılı olmakla ve politik karar almakla suçlandı. Açıklamada, kararın Ada'da birleşmeyi hedefleyen müzakere sürecini daha karmaşık hale getireceği uyarısı da yapıldı.

KKTC'de evleri bulunan İngilizler'in kurdukları Northern Cyprus Homebuyers adlı derneğin başkanı olan Marian Stokes da kararı eleştirirken, Mahkeme'nin bu yönde karar almasını beklemediklerini, iyi niyetle yaptıkları yatırımları kaybetme tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

KKTC'deki evlerin İngiltere'de serbestçe pazarlanıp satıldığını, bu nedenle alıcıların da her şeyin yasal olduğu inancına kapıldıklarını belirten Stokes, "Gelinen nokta çok üzücü, pek çok kişi büyük kayıplarla karşı karşıya kalmıştır" dedi.

A.A.Bu haber 1,242 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,290 µs