En Sıcak Konular

Para üzerindeki denetim artacak!

4 Nisan 2009 10:08 tsi
Para üzerindeki denetim artacak! OECD uluslararası vergi anlaşmalarına uymayan 4 ülkeyi kara listeye aldı. Kısmen uyanlar 'gri', Türkiye ise anlaşmalara uyanların bulunduğu 'beyaz' listede yer aldı..

Kapitalizmin geleceğinin masaya yatırıldığı Londra'daki G20 zirvesinde tüm liderlerin anlaştığı tek konu olan vergi cenneti ülkelerde şeffaflığın sağlanmasıydı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) de konuyla ilgili bir liste yayımlayarak vergi cennetlerini kara ve gri listeye aldığını açıkladı. Türkiye'ye bu iki listede yer vermeyen OECD raporunda Türkiye'yi vergi standartlarını uygulayan anlaşmalara uyan 'beyaz liste'de yer verdi. OECD, önceki gece yayımladığı ilerleme raporunda vergi cenneti listesindeki ülkeleri kara, gri ve beyaz olmak üzere 3 ayrı kategoriye ayırdı. Uluslararası anlaşmalara dayalı vergi standartlarını büyük ölçüde uygulamaya koyan ülkeleri beyaz, uluslararası anlaşmalara dayalı vergi standartlarını uygulama sözü veren ancak henüz tam olarak uygulamayanları gri; uygulamaya yanaşmayan ülkeleri de kara listeye alan OECD, 4 ülkeyi en kötü kategoride gösterdi. Kara listede yer alan ülkeler; Kosta Rika, Malezya, Filipinler ve Uruguay. OECD raporunda bu 4 ülke vergi düzenlemeleri konusunda işbirliği yapmaya sıcak bakmıyor. Türkiye ise vergi standartları uygulamasını büyük ölçüde hayata geçiren ülkelerin bulunduğu beyaz listede yer aldı.

YAPTIRIM UYGULANACAK
OECD listeyi Londra'daki G20 zirvesinde uluslararası vergi kaçakçılığını önleme yönünde karar alınmasının hemen ardından yayınladı. Zirvede ayrıca vergi konusunda bilgi vermeyen ülkelere karşı yaptırım uygulanması da kararlaştırıldı. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, "Bizim net sonuçlar elde etmeye yönelik bir ajandamız var ve OECD, konu ile ilgili diğer organizasyonlarla işbirliğine giderek bunu başaracaktır. Eminim ki verilen bu yeni sözleri somut faaliyetlere dönüştürebiliriz. Bu da mali sistemin şeffaflık ve dürüstlük yapısını güçlendirecektir" dedi.

SabahBu haber 483 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,406 µs