En Sıcak Konular

Ruslar bu habere çok kızacak!

31 Mart 2009 12:11 tsi
Gürcistan'a ziyarette bulunan ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright, ABD'nin Gürcistan ordusunu "ülke savunması odaklı" eğiteceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile basın toplantısı düzenleyen Orgeneral Cartwright, Rusya ile Ağustos ayında yaşanan çatışmadan sonra yapılan değerlendirmenin, "Gürcistan'ın topraklarını savunma amacıyla eğitime ve yeni teçhizata ihtiyacı olduğunu" gösterdiğini belirtti.

Cartwright, "İşe eğitimle başlayacağız. Faaliyetlerin temelini bu oluşturacak, ancak eğitim çalışmaları Gürcistan'ın savunmasına odaklanacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Saakaşvili de ABD ordusundan üst düzeyde gerçekleşen bu ziyaretin, "Gürcistan ve ABD'nin askeri-politik işbirliğinde tamamen yeni ve ileri bir seviyeye doğru ilerlediğini gösterdiğini" söyledi. Ülke topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında ve riskin yüksek olduğunu, bölgede tahriklerin devam ettiğini belirten Saakaşvili, bu koşullar altında Gürcistan'ın "silah, personel ve eğitim seviyesini artırarak, modern, yüksek düzeyli ve daha güçlü bir ordu yaratmaya" devam edeceğini kaydetti.

Saakaşvili, "Elbette ordu üç ya da dört yılda kurulmadı. Önceki yıllarda verilen eğitim, geniş ölçekli bir savaşa yönelik değildi. Bunlar barışı koruma ve asayiş amaçlıydı. Ancak şimdi başka nitelikte bir ordu hazırlığındayız" diye konuştu.

Bu arada, Gürcistan'ın Afganistan'daki koalisyon güçlerine destek vermeye hazır olduğunu yineleyen Saakaşvili, "Sayın General, bunu sizinle de konuştum, Başkan (Barack) Obama'ya da yazdım" dedi.

A.A.Bu haber 633 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,882 µs