'GATAkulli'yi incelemeye aldı | " /> 'GATAkulli'yi incelemeye aldı | "/>

En Sıcak Konular

Savcı Öz, 'GATAkulli'yi incelemeye aldı

22 Mart 2009 09:01 tsi
Savcı Öz, 'GATAkulli'yi incelemeye aldı

Ergenekon davası sanıklarının tahliye olma yolu haline gelen GATA'dan verilen raporlar incelemeye alındı. ETÖ Savcısı Zekeriya Öz, Eruygur raporlarını istedi.

Tahliye ettiren hastane raporlarını mercek altına aldı. ETÖ Savcısı GATA’dan Eruygur raporlarını istedi. "GATAKULLİ" araştırılıyor...

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Ergenekon Terör Örgütü’nün ‘üst düzey yöneticisi’ olarak gösterilen emekli Orgeneral Şener Eruygur’u tahliye ettiren hastane raporlarını mercek altına aldı.

ERGENEKON terör örgütü (ETÖ) davasının ikinci iddianamesinde ‘üst düzey örgüt yöneticisi’ olarak gösterilen emekli Orgeneral Şener Eruygur’a tahliye getiren tedavi süreci ETÖ soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz tarafından mercek altına alınıyor. Savcı Öz’ün, Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur’un ‘ses kaydı’ nedeniyle ifadesini aldıktan hemen sonra Kocaeli Tıp ve GATA’dan raporları istemesi dikkat çekti.

KARŞILAŞTIRMA DA YAPILACAK

SAVCI Zekeriya Öz, bir yazı ile Eruygur’un Kandıra F Tipi Cezaevi’ndeki koğuşunda düşmesinin ardından kaldırıldığı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Haydarpaşa GATA’da süren tedavisi süresince uygulanan tedaviler ve bu tedavilere ait rapor ve filmleri istedi. Raporları bilirkişi heyetine inceleteceği ifade edilen Savcı Öz’ün, Kocaeli Tıp Fakültesi ile GATA’dan verilen raporların da karşılaştırmasını da yaptıracağı öğrenildi.

YENİDEN RAPOR İSTEYEBİLİR

ERUYGUR raporları üzerinde yapılacak incelemenin ardından gerek görülürse Eruygur’u, tam teşekküllü bir devlet hastanesinde yeniden sağlık kontrolünden geçirtebileceği belirtildi. Yapılacak kontrollerde Eruygur’un sağlık durumunun iddia edilenin aksi durumda çıkması halinde, tekrar tutuklanması söz konusu olabilecek.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKTİ

ERUYGUR’UN sağlık durumunu tartışmalı hale getiren Mukaddes Eruygur’a ait ses kayıtları nedeniyle hem Mukaddes Eruygur hem de Eruygur’un tedavisini üstlenen GATA Beyin Cerrahisi Şefi Albay Rusret Demircan, ETÖ Savcısı Zekeriya Öz tarafından ayrı ayrı sorgulanmıştı. Savcı Öz’ün Mukaddes Eruygur’un ifadesini aldıktan hemen sonra Kocaeli Tıp ve GATA’dan raporları istemesi dikkat çekici bulundu.

İddianamenin ‘1 Numara’sı Eruygur

ETÖ soruşturmasıyla ilgili hazırlanan ikinci iddianamede tutuksuz sanık emekli Orgeneral Şener Eruygur, sanık sıralamasının bir numarasında. Bu durumda 2. iddianame ile ilgili dava süreci başladığında hakim karşısına çıkacak ilk sanık Eruygur olacak. Eruygur’un hemen ardından gelen ikinci sanık ise emekli Orgeneral Hurşit Tolon. Eruygur ve Tolon ‘’Örgüt üst düzey yöneticisi olmak’, ‘cebir ve şiddet kullanarak TBMM ve Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’, ‘Hükümete karşı silahlı isyana tahrik’ suçlarından yargılanacaklar.

ÖTE yandan 10 Mart 2009 günü ETÖ ikinci iddianamesi teslim edilen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 15 günlük inceleme süresi çarşamba günü sona eriyor. Mahkemenin iddianameyi incelemeyi büyük ölçüde tamamladığı belirtilirken, kabul ya da reddettiğini çarşamba günü açıklaması bekleniyor. İddianamenin kabel edilmesi durumunda Eruygur ve Tolon’un da aralarında bulunduğu 56 sanık Silivri’de yargılanmaya başlanacak.

Ses kayıtları şaibe yarattı

ŞENER Eruygur’un tahliyesine neden olan tedavi süreci, Eruygur’u GATA’da tedavi eden Albay Mehmet Nusret Demircan ile Eruygur’un eşi Mukaddes Eruygur arasında geçen konuşmaların ardından tartışmalı hale gelmişti. Albay Demircan’ın ‘Buradan taburcu edilirse tekrar aynı şeyler yaşanır endişesi var’ ve ‘Bu seseple taburcu işlemlerini iptal ettim’ sözleri dikkat çekmişti. Demircan’ın bir başka doktorla konuşurken ‘Ne zaman fatura edilecek bu? Nasıl fatura edilecek? Bir tane kan testi gözükmüyor. Bir tane film gözükmüyor, bomboş yatıyor. Emekli Sandığı fatura edilirken ne olacak?’ diyordu.

starBu haber 432 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,148 µs