Nevruz açılımı | " /> Nevruz açılımı | "/>

En Sıcak Konular

ABD'den tarihi Nevruz açılımı

21 Mart 2009 09:22 tsi
ABD'den tarihi Nevruz açılımı ABD Başkanı Obama, Nevruz mesajında İran halkı ve liderlerine tarihi çağrıda bulundu. İran’ın ünlü şairi Sadi’den mısra okuyan Obama, Tahran’a ‘taze bir başlangıç’ teklif etti.

İran’ın nükleer programından kaynaklanan sorunu diyalog ve diplomasi yoluyla çözeceği taahhüdünde bulunan ABD Başkanı Barack Obama, bu yönde en somut adımı attı. Obama, Nevruz dolayısıyla YouTube’da yayımlanan çağrısında, Washington yönetimi olarak 30 yıldır yaşanan gerilime son vermeyi, İran ile yapıcı ilişkiler aradıklarını söyledi. Farsça altyazılı konuşmasında İran medeniyetinin tarihi birikimlerinden övgüyle sözeden Obama, ilişkileri ‘karşılıklı saygı’ temelinde yeniden inşa etmek istediklerini belirterek, İran’ın uluslararası toplumda hakettiği yeri alması gerektiğini kaydetti.

BAYRAMI FARSÇA KUTLADI

ABD Başkanı, İran’ın nükleer programına da işaret ederek, büyüklüğün ölçüsünün yok etme kapasitesi olmadığını söyledi. İran’ın en büyük şairleri Sadi Şirazi’den ‘Adem’in çocukları bir aynı ağacın dallarıdır’ mısraını okuyan Obama, Nevruz’u da Farsça ifadeyle kutladı.

İRAN’DAN ‘HAZIRIZ’ MESAJI

Obama’nın mesajı başta İran olmak üzere AB ve uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılandı. Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın basın danışmanı Ali Ekber Civanfikr, Obama’nın sözlerini olumlu karşıladıklarını söyledi. ABD Başkanının şimdiye kadar hep konuştuğunu, fakat somut adım atmadığını söyleyen İranlı danışman, ‘Obama iyi niyetini icraatıyla da gösterirse, İran hükümeti ona sırt çevirmez’ dedi. Avrupa Birliği’nin dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana da, Obama’nın İran’a yaptığı son teklifin ‘çok iyi’ olduğunu ve ‘akıllı’ bir cevap gerektirdiğini söyledi. Öte yandan Amerikan yönetimi, Başkan Obama’nın İran’a yönelik tarihi mesajından sonra bu ülkeyle diyalog başlatmak için başka girişim projelerinin bulunduğunu bildirdi.

Engelli gafı utandırdı

Hitabetteki ustalığıyla takdir edilen Obama, talk-şov ustası Jay Leno’nun televizyon programında yaptığı gafla eleştirilere hedef oldu. Görevdeyken böyle bir programa katılan ilk Başkan olan Obama, ekonomiden özel hayatına kadar merak edilen soruları yanıtladı. Obama, 35 dakika süren söyleşide, Leno ile şakalaştı ve Washington’da olmayı ‘American Idol’ yarışmasına benzeterek, ‘Herkesin bir fikri var’ diye konuştu. ABD Başkanı ayrıca Leno’nun Air Force One ile uçmanın nasıl bir şey olduğu sorusuna ‘Oldukça hoş’ yanıtını verdi. Obama, Beyaz Saray’da bovling oynadığını, ancak son skoru 129’dan pek hoşnut olmadığını da sözlerine ekledi. Ancak Obama’nın bovling yeteneğini ‘Engelliler Olimpiyatı’ ile kıyaslaması gecenin en fazla hatırda kalan gafı oldu. Tepkiler üzerine Beyaz Saray’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Başkan Obama’nın kesinlikle Engelliler Olimpiyatı’nı küçümseme niyeti olmadığı vurgulandı.

Türkiye’de iki gün kalacak

ABD Başkanı 5 Nisan Pazar akşamı Ankara’ya gelecek. Başbakan Erdoğan’la da görüşecek olan Obama Erdoğan ile aynı uçakla Medeniyetler Forumu için İstanbul’a geçecek.

StarBu haber 588 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,032 µs