Venedik ayarı | " /> Venedik ayarı | "/>

En Sıcak Konular

Parti kapatmaya Venedik ayarı

16 Mart 2009 20:22 tsi
Parti kapatmaya Venedik ayarı Türk siyasetinin gündeminden bir türlü çıkmayan parti kapatma davalarına "Venedik" ayarı mı geliyor? Komisyondan ciddi uyarılar var...

Avrupa Konseyi bünyesinde anayasa çalışmalarıyla ilgili faaliyet gösteren Venedik Komisyonu, Türkiye'de parti kapatma ile ilgili yasakların, Avrupa standartlarına uygun olmadığı uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyine üye ülkelerdeki anayasaların, Avrupa Konseyi ilkelerine uygun olup olmadığı konusunda araştırmalarıyla tanınan komisyon, bugün Türkiye'de siyasi partilerin yasaklanmasıyla ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda, Türkiye'de siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili yasal mevzuatın, Avrupa'daki uygulama ile kıyaslandığında, farklılıklarının bulunduğunun görüldüğü ifade edildi.

Türkiye'de Anayasa'daki siyasi partilerle ilgili 68. maddedeki kriterlerin hem AİHM hem de Venedik Komisyonu kriterlerinin dışına çıktığının ifade edildiği raporda, Türkiye'de partilerin yasaklanması ve kapatılmasıyla ilgili sürecin, "keyfiliğe açık ve demokratik kontrole daha az uygun olduğu" ifade edildi.

Rapordaki Anayasa'nın 68. ve 69. maddelerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesine uygun olmadığı yorumu yapıldı.

Türkiye'de 2001 yılında yapılan anayasal düzenlemenin doğru yönde atılmış olumlu bir adım olarak görüldüğü ifade edilen raporda, bununla birlikte, bu konuda daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

hurhaberBu haber 381 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,524 µs