En Sıcak Konular

Herkes iş ararken, onlar işçi arıyor!

16 Mart 2009 17:14 tsi
ZONGULDAK'ın Devrek İlçesi'nde kurulu bulunan fabrika işçi bulunamadığı için 3'te 1 kapasite ile çalışıyor.

Devrek İlçesi'nde kurulu bulunan Seyhan Tekstil Fabrikası, işçi bulamadığı için 3'te 1 kapasite ile çalışıyor. 70 işçi kapasiteli fabrikada 25 işçi çalışırken, makinelerin büyük bölümü kullanılamıyor. Fabrika Müdürü Ramazan Kayışkan, verdikleri ilan ve reklamlara rağmen işçi bulamadıklarını belirterek, “Krize inanmıyorum. İşte iş var burada. Ama çalışmak isteyen yok” dedi.

İstanbul'da faaliyet gösteren Seyhan Tekstil Fabrikası, 3 yıl önce Devrek'e taşındı. Tesis 3 yıldan bu yana işçi sıkıntısı nedeniyle tam kapasite ile çalıştırılamadı. 70 işçi kapasiteli 54 makinenin bulunduğu fabrikada sadece 10 makine kullanılabilirken, 25 işçi çalışıyor. Duvarında, ‘Makineci, overlokcu, reçmeci ve el işçileri alınacaktır' ilanı asılı bulunan fabrikanın müdürü Ramazan Kayışkan, 3 yıldan bu yana aralıklarla radyo ilanlarıyla işçi aradıkları halde iş için başvuruda bulunan çıkmadığını söyledi. İstanbul'da kira ve diğer maliyetlerin yüksek olması nedeniyle 3 yıl önce fabrikayı Devrek'e taşıdıklarını belirten Kayışkan, “Kırsal kesime yatırım yaptığımız takoirde devletin ve yerel yönetimlerin yardımcı olacağını düşündük. Ama devlet yanımızdan geçmiyor” dedi.

Pijama takımları, sabahlık ve gecelik ürettikleri fabrikayı kırsal kesime kurmalarına rağmen devletten destek görmedikleri gibi, işçi bulmada da sıkıntı çektiklerini, bu nedenle tam kapasiteyle çalışamadıklarını anlatan Kayışkan, şöyle konuştu:
“2006'da buraya geldik. Ama hiç memnun değilim. İşçi bulamıyorum. Burada insanlar çalışmak istemiyor. Devrek'te para bol galiba. Çalışmak istemiyorlar. Geldiğim için pişmanım. ‘Kriz var’ diyorlar. Krize de inanmıyorum. İşte iş var. İşçi bulamadığımız için siparişleri zamanında yetiştiremiyoruz. Şu anda elimizde 1 yıllık malzeme, bekleyen siparişlerimiz var. 25 bin parça siparişimiz var. Ama bizim 54 makineden sadece 10'u faaliyette. Diğer makinelerin üzerini kapattık ve boş duruyorlar. İstanbul'a dönmeyi düşünmüyoruz. Ama devletin de bize sahip çıkmasını istiyoruz.”

HürriyetBu haber 742 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,771 µs