En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu'na genel başkanlık sorusu

16 Mart 2009 13:56 tsi
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kentin sorunlarına talip olduklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) toplantısında yaptığı konuşmada, siyasetin dürüstlük temelinde yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) giderlerine ilişkin sorularına açıklama yapmadığını öne sürn Kılıçdaroğlu, İDO'nun İstanbul halkının olduğunu, bu nedenle bu sorunun cevaplanması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince asfaltla ilgili kurs alındığını anlatan Kılıçdaroğlu, Topbaş'dan bu kursa kimlerin katıldığını ve kursu veren Alman şirketinin ortaklarının kimler olduğunu açıklamasını istedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul'un son 15 yıldır aynı düşünce tarafından yönetildiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Akılcı politikalar üretmek gerek. Kaynakları ve öncelikleri iyi belirlerseniz başarıya ulaşırsınız. Yöneticiler kentin rantlarına talip oldular. Biz kentin sorunlarına talibiz. İstanbul dünya markası olmayı hak ediyor. İki ayrı İstanbul var. Bir şu anda bulunduğumuz İstanbul, bir de çeperlerden oluşan İstanbul. Ötekileştirilmiş İstanbul'u ortadan kaldırmaya kararlıyız.''
İstanbul'da diğer metropollerin aştığı sorunların hala devam ettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, İstanbul'da 1 milyon 700 bin metreküp suyun Marmara Denizi'ne arıtılmadan akıtıldığını kaydetti.
İstanbul'un taşının toprağının altından daha değerli olduğunu anlatan Kılıçdaoğlu, ''İstanbul için 'Taşı toprağı altın' denir. İstanbul'un çöpleri altından daha değerlidir. İstanbul'un çöpleri heder olup gidiyor. İstanbul'un çöplerinden metal, kıymetli maden, gübre, gaz, plastik ve tekrar üretime dönebilecek maddeler elde edebiliyorsunuz. İstanbul kazanacak, büyükşehir belediyesi de buradan kazanç elde edecek'' dedi.

-GAZETECİLERİN SORULARI-

Kılıçdaoğlu, toplantı sonrasında gazetecilerin ''CHP Genel Başkanlığını düşünüp düşünmediğine'' ilişkin sorusu üzerine ''Hayır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını düşünüyorum. Başkanlığı alacağım. O zaman göreceksiniz İstanbul çok daha güzel yönetilecek. İstanbul'u çağdaş bir kent yapacağız. Benim hedefimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı var'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanlığı için kendisine talep gelip gelmediği'' yönündeki sorusuna ise ''Onu bilmiyorum. Öyle bir talep var mı, yok mu bilmiyorum. Zaman zaman arkadaşlar dillendiriyorlar ama benim hedefimde İstanbul büyükşehir var'' şeklinde cevap verdi.

aaBu haber 567 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,157 µs