Türkiye ricası! | " /> Türkiye ricası! | "/>

En Sıcak Konular

Bush'tan AB'ye Türkiye ricası!

16 Mart 2009 11:17 tsi
Bush'tan AB'ye Türkiye ricası! Eski ABD Başkanı George Bush'un görev süresi dolmadan AB Komisyonu Başkanı Barroso'ya mektup göndererek, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin hızlandırılmasını istediği ortaya çıktı.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Rum Üyesi Marios Matsakis'in yazılı soru önergesini cevaplandıran AB Komisyonu Başkanı Barroso, Bush'un görevini 20 Ocakta Barack Obama'ya devretmeden önce kendisine gönderdiği mektubun "Türkiye ile katılım müzakerelerine değindiğini" doğruladı.

Barroso, AB Komisyonu'nun stratejik bir alanda Türkiye'yi AB müktesebatıyla uyumlu hale getirecek enerji faslı başta olmak üzere Türkiye'nin teknik açıdan yeni fasılları açmaya hazır olduğu görüşünü paylaştığını belirterek, "Bu (enerji) fasılda ilgili kararları almak üye ülkelerin sorumluluğundadır" dedi.

Matsakis, Barroso'ya eski ABD Başkanı Bush'tan "Türkiye'nin katılım sürecinin hızlandırılmasını ve yeni fasılların açılmasını" isteyen bir mektup alıp almadığını sormuştu.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn başta olmak üzere AB diplomatları, ABD'nin başından itibaren Türkiye'nin üyelik sürecine destek verdiğini ve tıkanıklığın aşılması için bazen devreye girdiğini doğrulayarak, bunun ABD-AB diyaloğunun bir parçası olduğunu kabul ediyorlar. Konuyu "dostlar arasında görüş alışverişi" şeklinde sunan AB yetkilileri, Türkiye'yi ilgilendiren kararların ABD'nin baskısıyla alındığını reddediyorlar.

aaBu haber 560 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,714 µs