En Sıcak Konular

Vergide düşürmeyene ağır ceza!

16 Mart 2009 09:40 tsi
Otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV, konutta ise KDV indirimi bugün uygulamaya giriyor. Geçmiş yıllardaki suistimalleri dikkate alan Maliye bu kez indirimi fiyata yansıtmayana ceza kesecek.


HÜKÜMETİN, küresel krizin yaralarını sarmak ve piyasayı canlandırmak için hazırladığı 4’üncü ekonomik paket bugün yürürlüğe giriyor. Konut, otomotiv ve beyaz eşyada rekor vergi indirimlerinin yer aldığı ekonomik paketin uygulaması sırasında indirimleri halka yansıtmayan firmalara ceza kesilmesi gündeme gelecek. Karar Maliye Bakanlığı’nın geçmişte yapılan vergi indirimleri ile ilgili yaptığı bir araştırma üzerine alındı. Araştırmada geçmiş dönemde yapılan kurumlar vergisi, turizm sektörü ve temel gıda ürünlerinde yapılan vergi indirimlerinin fiyatlara yansımadığı belirlendi.

MALİYE DENETİME ÇIKIYOR

BUNUN üzerine, yeni vergi indirimlerin işverenin cebinde kalmaması için, indirimleri fiyatlarına yansıtmayan firmalara yaptırımlar uygulanması kararlaştırıldı. Maliye Bakanlığı denetim elemanları, vergi indirimlerine ilişkin paketin yürürlüğe girmesinin ardından sektör sektör, firmaların indirimleri fiyatlarına yansıtıp yansıtmadığını kontrol edecek. Bu kapsamda, vergi indirimlerini fiyatlarını yansıtmayan firmalarla ilgili ise denetim başlatılacak. Böylece, firmaların vergi indirimlerini fiyatlarını yansıtarak, piyasanın canlandırılmasında etkili olması sağlanacak. Maliye, indirimlerle birlikte otomobil, konut ve beyaz eşya sektörünün canlanmasını, bunun sonucunda da vergi gelirlerinin artmasını bekliyor.

TÜKETİCİYE BÜYÜK AVANTAJ

OTOMOBİL, konut ve beyaz eşyadaki vergi indirimlerine ilişkin kararnamenin bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kararnameye göre, otomobil, konut ve beyaz eşyadaki vergilerde rekor düzeyde indirimler getiriliyor. Fiyat listelerine direkt olarak yansıyacak ÖTV indirimi hem üreticiler açısından, hem de tüketici açısından büyük fiyat avantajları sağlayacak. En fazla vergi indirimi ise otomotiv sektörüne yapılacak. İndirim ile birlikte örneğin 20 bin TL olan 1600 cc ve altındaki bir otomobilin fiyatı, 2 bin 774 TL ucuzlayacak. Talepteki daralmayla stokları elinde kalan otomobil üreticilerinin bu kararla az da olsa nefes alıp almayacağı ilerleyen günlerde belli olacak.

Otoda ÖTV indirimi ne kazandıracak?

Model Mevcut İndirimli        Avantaj fiyat fiyat

Toyota Corolla 40.415         34.957 5.458

VW Caddy Combi 40.238    36.945 3.293

Ford Focus     27.482            23.771 4.738

Audi A4            36.793             35.337 1.416

Mercedes        78.163 764      64 1.699

Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanıyor

Beyaz eşya ve elektronik eşyadaki yüzde 6.7’lik ÖTV oranı 3 ay için sıfırlanıyor. ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte buzdolabı, çamaşır makinesi ve TV gibi ürünlerin fiyatlarında yüzde 6.2’lik bir düşüş sağlanacak. Örneğin bin TL’lik bir buzdolabının fiyatında yaklaşık 62 TL’lik ucuzlama olacak. 2 bin 500 TL’lik bir LCD televizyonun fiyatında ies 174 TL’lik bir ucuzlama olacak.

20 BİN LİRALIK OTO 2 BİN 774 TL UCUZLUYOR

Yeni ekonomik önlem paketinde yer alan ÖTV indiriminin oranları belli oldu. Buna göre 1.600 cc’ye kadar olan otomobillerde ÖTV oranı yüzde 37’den yüzde 18’e düşürüldü. Bu indirim, orta sınıfın tercih ettiği otomobillerin fiyatlarında yüzde 14 oranında indirim getirecek. Örneğin, 20 bin TL’lik otomobilin fiyatı 2 bin 774 TL düşecek. Şu anda liste fiyatı 27 bin 100 TL olan Renault Clio HB 1.2 lt. 16V 75 bg. Autentique modeli, yüzde 18.5’lik ÖTV indiriminin ardından 22 bin 240 TL’ye düşecek.

Motor hacmi 1600cc-2000cc olan araçların ÖTV’si ise yüzde 60’tan yüzde 54’e düşecek. 2000 cc’nin üzerindekilerin ÖTV’si ise yüzde 84’ten 80’e çekilecek.

Ticari araçlarda yüzde 10 olan ÖTV de yüzde 1’ye düşecek. Kamyon ve otobüste ÖTV yüzde 4’ten yüzde 1’e ve motosiklette yüzde 22’den 11’e düşecek.

Pakette konutlar üzerindeki vergilerde de indirim yapılacak. 150 metrekarenin üzerindeki konutlardan alınan yüzde 18 oranındaki KDV yüzde 8’e düşürülecek. Böylece konut fiyatlarında yüzde 8.4 oranında düşüş elde edilecek. Örneğin 300 bin TL’lik bir konutun fiyatında yaklaşık 25 bin TL’lik indirim sağlanacak.

Pakette, konut ve ev almak için banka kredisi kullanacak olan tüketiciler de düşünüldü. Bunun içinde tüketici kredileri üzerinden alınan yüzde 15’lik kaynak kullanımı destekleme fonu (KKDF) kesintisinin yüzde 10’a çekilmesi öngörüldü.

Çağlayan: Otomotive katkısı olacak

SANAYİ Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD Ankara Şubesi’nin Genel Kurulu’na katılarak Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın açıkladığı yeni pakette yer alan vergi indirimleri hakkında bilgi verdi. Dördüncü paketin otomotiv sektöründe iç pazara ve iç tüketime yönelik önemli tedbirler getirdiğini anlatan Çağlayan, bu paketin otomotiv sektörüne büyük katkılar sağlayacağını vurguladı. MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ise konuşmasında ‘Paketin ekonominin canlanmasına yönelik beklentileri karşılamasını bekliyoruz’ dedi.


Star gazetesiBu haber 526 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,082 µs