İngiliz takviyesi geliyor | " /> İngiliz takviyesi geliyor | "/>

En Sıcak Konular

Yunanistan çözemedi, İngiliz takviyesi geliyor

16 Mart 2009 08:21 tsi
Yunanistan çözemedi, İngiliz takviyesi geliyor Terör eylemlerinin tırmanmasına çare bulamayan Yunan hükümeti, İngiltere’den "acil yardım" istedi. Scotland Yard dedektifleri, Yunanistan’da.

17 KASIM terör örgütünün 2002 yılında çökertilmesinden sonra gücünü yitiren ve geçen yıl sonundaki anarşi olaylarıyla kökünden sarsılan Yunanistan Emniyet Teşkilatı’nın Terörle Mücadele Dairesi’ni, İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard’ın dedektifleri yeniden örgütleyecek. Yunan basınında yeralan haberlere göre, bizzat Başbakan Kostas Karamanlis’in kararıyla İngilizlerden yardım istendi.

Scotland Yard’dan ilk heyet, bugün Atina’ya geliyor. Terörle mücadelede dünyanın en önemli uzmanlarından sayılan teşkilatın başkanı Sir Ian Blair de önümüzdeki günlerde Yunan başkentinde olacak. 17 Kasım örgütünün çökertilmesi sırasında Atina ile Londra arasındaki "köprü" rolünü üstlenen Scotland Yard’ın Yunan asıllı dedektifi Hristos Kalamatianos ise Yunan emniyetindeki görevine dönerek destek olacak.

Terör hortladı

Anarşistlerin geçen aralık ayında özellikle Atina ve Selanik’te gerçekleştirdikleri eşi görülmemiş saldırı ve yağmalama eylemlerinden sonra Yunanistan’da yeniden hortlayan terör eylemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Yaklaşık 30 kişilik bir anarşist grubu son olarak geçen cuma günü Atina’nın lüks semti Kolonaki’yi basıp onlarca dükkanın vitrinlerini kırdı, otomobilleri yaktı.

Yardıma çağrılan İngiliz polisi ise, Kuzey İrlanda ile meşgul. Biri Türk asıllı 2 İngiliz askerinin öldüğü terör saldırısı sonrası yaşanan tutuklamaların ardından tansiyon dün iyice yükseldi. Lurgan şehrinde eski bir IRA militanının evi önünde toplanan çoğu çocuk yaştaki maskeli kişiler, tren yolunda barikat kurdular. Müdahale eden polislere molotof kokteylleri atıldı.

HürriyetBu haber 780 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,093 µs