ilginç gelişmeler! | " /> ilginç gelişmeler! | "/>

En Sıcak Konular

Danıştay davasında ilginç gelişmeler!

16 Mart 2009 08:04 tsi
Danıştay davasında ilginç gelişmeler! Danıştay cinayeti davasıyla Ergenekon'un birleştirilmesi yönündeki Yargıtay kararından sonra ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Hukukçular, yargı sürecinin Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edeceği görüşünü dile getirirken, 23 Mart'ta tartışma netliğe kavuşacak. Bu tarihte Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili ilk duruşmayı yapacak. Danıştay davasının Ergenekon'la birleştirilmesi ya da eski kararda direnilmesi hükmüne varacak. Duruşmaya 1 hafta kaldı. Ancak Ankara'daki mahkemeden İstanbul'a gönderilen dosya 54 gündür kayıp. 20 Ocak'ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görüş isteyen Ankara 11. Ağır Ceza, "yazı bizden çıktı" derken, İstanbul'daki mahkeme kendilerine herhangi bir dosyanın gelmediğini vurguluyor. Sürenin iyice daralması ise sıkıntıyı daha da artırıyor. İstanbul'daki mahkeme, çok kısa sürede dosyayı inceleyip görüş bildirmek zorunda kalacak. Ayrıca görüş yazısının tekrar Ankara'ya gönderilmesi süreci düşünüldüğünde, bunun 23 Mart'taki duruşma tarihine yetişmesi neredeyse imkânsız.

Türkiye 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay'a yapılan hain saldırı ile sarsıldı. Yapılan açıklamalarla yönlendirilen kamuoyu saldırının 'dini kaygılarla' gerçekleştirildiğine inandırılmak istendi. Ancak Türkiye'deki gayri meşru cinayetleri ve arkasındaki elleri araştıran İstanbul Başsavcılığı'nın hazırladığı ilk iddianame Danıştay saldırısının ve failinin Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Ergenekon sanıklarının ve Ankara'da Danıştay saldırısı davasına bakan mahkemenin itirazına rağmen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan saldırıların Ergenekon davasıyla birleştirilmesine karar verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamında; CMK'nin 250. maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 10 Temmuz 2008 gün ve 2008/968 esas numaralı iddianame içeriğine göre, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan Ergenekon davası ile Danıştay saldırısı davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun belirtilmesi nedeniyle öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk olduğu kaydedildi. Ergenekon çetesinin silahlı eylemler içerisine de girdiğini gösteren bu karar üzerine davaların birleştirilmesi süreci başladı. Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye yazı yazılmasına karar verdi. Yazının sonucuna göre Yargıtay'ın bozma kararına uyma ya da uymama konusunda vereceği kararı da 23 Mart 2009 tarihindeki duruşmaya erteledi. Mahkeme bu amaçla 21 Ocak 2009'da yazılan yazıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'iki davanın birleştirilmesi yönündeki Yargıtay kararıyla ilgili görüşü' soruldu. Müzekkereyle, Ergenekon davasının iddianamesi, dava dosyası ve duruşma tutanaklarının birer suretinin gönderilmesi de istendi. Mahkeme kaynakları aynı gün müzekkerenin İstanbul'a gönderildiğini kaydetti.

Ankara: Yazıyı gönderdik İstanbul: Bize ulaşmadı

Ancak bu müzekkere hâlâ ilgili mahkemeye ulaşmadı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yetkilileri kendilerine müzekkereye ilişkin bir bilgi iletilmediğini, doğal olarak bir cevabın da yazılmadığını kaydetti. Danıştay davasına bakan mahkemenin 'gönderdim', Ergenekon davasını gören mahkemenin ise 'bize ulaşmadı' dediği yazının nerede beklediği veya bekletildiği merak konusu.

Danıştay üyelerine saldırı davasında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında olayın Ergenekon'la bağlantısına değinmemişti. Gerekçeli kararda, sanıkların; birincisi İstanbul'da Cumhuriyet Gazetesine bomba atılması, ikincisi Ankara'da Danıştay üyelerine saldırı olmak üzere, iki ayrı ana eylemi bulunduğu, sanıkların bu eylemler için bir araya geldiğinin görüldüğü ifade edilmişti. Sanıkların, saldırılar için plan yapmalarının, örgütlü bir yapı içine girildiğini gösterdiği belirtilen kararda, 'bu yapının, türban örtüsüyle ilgili olarak, kendi görüşlerine göre türban aleyhinde karar veren ya da davranan kurumlara ders vermek amacını taşıdığı' savunulmuştu.

23 Mart 2009'daki birleştirme duruşmasında ne olacak?

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada Yargıtay'ın verdiği kararı hatırlatarak sanıklara, sanık ve müdahil avukatlara bozmaya ilişkin görüşünü soracak. En son savcıya da bozma hakkındaki mütalaasını soran başkan daha sonra heyet olarak kararı açıklayacak. Bu karar bozmaya uyma olduğu takdirde davaların birleştirilmesi gündeme gelecek. Bu aşamada davaların Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mi yoksa İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mi birleştirileceği tartışma konusu. Ancak hukukçular bu konuda Danıştay saldırısının sadece örgütün bir eylemi olduğu için asıl ana davanın görüldüğü mahkemede birleştirilmesi görüşünü savunuyor. Ceza Muhakemesi Kanunu'nu hazırlayan Prof. Dr. Bahri Öztürk, ana davanın İstanbul'da görülmesi nedeniyle birleştirmenin de 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılması gerektiğini vurguluyor. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay cinayetinin Ergenekon'la birleştirilmemesine ilişkin eski kararında direnirse bu kez dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gidecek. Kurul son kararı verecek. Danıştay cinayeti, 2455 sayfalık ilk iddianamede Ergenekon terör örgütünün eylemi olarak gösteriliyor.

zamanBu haber 541 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,051 µs