sert uyarı! | " /> sert uyarı! | "/>

En Sıcak Konular

AB'den İsrail'e sert uyarı!

11 Mart 2009 20:04 tsi
AB'den İsrail'e sert uyarı! 
Avrupa Birliği, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeye çalışan" İsrail'i "kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokmak" ile suçladı.

İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında yerleşim yerleri kurmak gibi uluslararası hukuku ihlal eden eylemlerini genelde görmezden gelen Avrupa Birliği, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeye çalışan" İsrail'i "kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokmak" ile suçladı.  
 
AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'ün El-Bustan/Silvan bölgesinde Filistinlilerin 90 civarındaki evini "yıkma tehdidinden" "derin endişe" duyulduğu belirtilerek, 1967'den bu yana en büyük yıkım anlamına gelen bu planın uygulanması halinde "binden fazla Filistinli'nin evsiz kalacağı" uyarısı yapıldı.

İsrail'e "uluslararası hukuk ve Yol Haritasından kaynaklanan yükümlülükleri" hatırlatılan açıklamada, "Bu hassas bölgedeki evlerin yıkılması kapsamlı, adil ve kalıcı barışın uygulanabilirliğini tehlikeye sokacaktır. AB, Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını önlemeleri konusunda İsrail makamlarına baskı yapar" denildi.

AB üyelerinin Tel Aviv büyükelçilikleri tarafından hazırlanan gizli raporda İsrail, "Doğu Kudüs'ü ilhak etmeyi planlamakla" suçlanarak, "Annapolis mutabakatına ve uluslararası hukuka rağmen İsrail, Doğu Kudüs ve civarında yerleşim yeri inşasını hızlandırarak devam ettiriyor. Annapolis'ten bu yana yaklaşık 5 bin 500 yeni yerleşim birimi projesi onaya sunulmuş, bunların 3 bini uygulama safhasına yaklaşmıştır. Bu yerleşim birimlerinin amacı, şüpheye yer bırakmayacak şekilde Doğu Kudüs'ü Batı Şeria'dan koparmaktır" denilmişti.

Basına sızan raporda, Eski Kudüs'ün Filistin kısmındaki ve hemen etrafındaki yerleşim yeri inşa İsrail devletinin yardımcı olduğuna dair deliller bulunduğu belirtilerek, İsrail'in planlarının iki devlete dayalı çözümü ve Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olma ihtimalini ortadan kaldırmaya yönelik olduğu vurgulanmıştı.
 
aaBu haber 662 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,720 µs