En Sıcak Konular

Almanya şokta: Türk öğrenciler saldırı anını anlatıyor

11 Mart 2009 18:28 tsi
Almanya'da yaşanan saldırıdan yaralı olarak kurtulan birinin daha ölümü ile hayatını kaybedenlerin sayısı 17'ye yükseldi.

Ülkenin güneyindeki Stuttgart'ın Winnenden kasabasında meydana gelen silahlı saldırı sonucunda 9 öğrenci, 3 öğretmen ve okul yakınlarındaki bir kliniğin yakınında bir kişi hayatını kaybetti. Saldırgan, polis ile girdiği çatışma sonucunda ölürken çatışma esnasında yoldan geçen iki kişi de bu sırada öldü. Çatışma sırasında 2 polis de ciddi şekilde yaralandı. Saldırıdan yaralı olarak kurtulan biri daha hastanede hayatını kaybetti. Yaralının da ölmesi ile ölü sayısı 17'ye çıktı.

HÜKÜMET: "BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ"

Hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada, 17 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaydan dolayı "büyük bir üzüntü" içinde olduklarını bildirdi. Almanya Başbakanı Merkel de yaptığı açıklamada, "Almanya için acı bir gün." dedi. Merkel, hayatını kaybeden çocukların ailelerine baş sağlığı dilediğini ve dua ettiklerini söyledi. Aile Bakanı Ursula von der Leyen de olayı "yıkıcı" olarak niteledi. Leyen böyle bir olayın tekrarlanmaması için neler yapılması gerektiğini kendilerine sormaları gerektiğini vurguladı.

POLİS, ZANLININ EVİNE BASKIN DÜZENLEDİ

Alman basını, saldırının ardından zanlının evine baskın düzenlediğini yazdı. Bu baskında 18 adet ruhsatlı silah bulundu. Polis, zanlının annesini sorguluyor. Zanlının babasının da tanınan bir işadamı olduğu bildirildi. İsmi Tim K. olarak bildirilen saldırganın okuldan geçen yıl ayrılarak iş için eğitim aldığı belirtildi.

TÜRK ÖĞRENCİLER OLAY ANINI ANLATTI

Saldırının meydana geldiği okulda okuyan Türk öğrenciler olay anını anlattı. Çağlayan Taşkan adlı Türk, saldırının meydana geldiği sınıfın yan tarafında ders gördüklerini belirterek, "5 dakikadır ders görüyorduk. Sonra silah seslerini duydum. Öğretmene silah sesleri geliyordum dedim ama ilk önce inanmadı. Başka bir sınıftan 'ölenler var' diye bilgi verdiler. Biz de korktuk. Kapıları kilitledik. Hemen masaların altına geçtik. Saklandık." dedi. Saldırının yaşandığı sınıfta iki Türk öğrenci tanıdığını belirten Taşkan, "Saldırganın kaçtığını gördüm. Polisler bizden uzaklaşmamızı istedi. Yaralılar vardı." diye konuştu.

Tuğba Yıldız adlı kız öğrenci de "herkes stresteydi ve şoktaydı." dedi. Tuğba'nın babası Osman da olayı şöyle anlattı: "Saldırı sonrası kızım beni telefonla arayıp durumu anlattı. Ben şok geçirdim. Her tarafı kapadıkları için olay yerine gelene kadar 2 saat geçti. Şimdiye kadar böyle bir olay yaşanmamıştı. Saldırgan genç geçen yıl mezun olamamış. O andaki stresi Allah kimseye yaşatmasın."

OKUL SALDIRILAR DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Erfurt kentinde de Nisan 2002'de benzer bir saldırı meydana gelmişti. Bu saldırıda 13 öğretmen, 2 öğrenci ve bir polis öldürülmüştü. 2006'da da meydana gelen saldırıda 37 kişi öldürülmüştü.

 
cihanBu haber 697 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,142 µs