En Sıcak Konular

TÜBİTAK'a ‘Darwin'e sansür’ protestosu

11 Mart 2009 16:01 tsi
ÜNİVERSİTE Konseyleri Derneği ile Yurtsever Cephe Öğrenci Birliği üyesi bir grup TÜBİTAK'ın ‘Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart sayısı kapağına uygulanan ‘Darwin sansürünü’ protesto etti.

Öğrenciler sansürü uyguladığını öne sürdükleri Başkan vekili Ömer Cebeci'ye de TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının çıkardığı ‘Evrim’ kitabını hediye etti.

TÜBİTAK binası önünde öğle saatlerinde toplanan öğrenciler, ‘TÜBİTAK’ta Harun Yahya'lar istemiyoruz’, ‘Bilim düşmanı Ömer Cebeci istifa’, ‘Bilim düşmanlarını durdurun’ ve ‘Biz okuduk sen de oku’ yazılı dövizler taşıdı. Uzun süre ıslık ve alkışlarla protestolarını sürdüren öğrenciler, ‘Bilim düşmanı Cebeci istifa’, ‘AKP elini bilimden çek’, ‘Gericilere bilimi teslim etmeyeceğiz’ diye sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Gökhan Akbay, bilime sansür uygulayanların derhal istifa etmesi gerektiğini belirterek, “Cebeci ne dünyada ne ülkemizde ne de kendi kurumunda yürüyen araştırma faaliyetlerinden habersiz, cahil bir yöneticidir. Üstüne üstlük cahil dünya görüşüne uymadığı için toplumun bilgilenmesine de engel olabilen görevini kötüye kullanan bir yöneticidir. Sayın Cebciyi bu makama getiren siyasi irade ve bürokratik çevrede kendisi kadar cahil ve ehliyetsizdir. TÜBİTAK'ın Fetullahçı, cahil ve ehliyetsiz bir kadronun eline düşmesi Türkiye'de bilim üretiminin daha geri kalması anlamırna gelecektir. Ülkeyi daha da bağımlılaştıracaktır. AKP herhalde bunu istemektedir” dedi.
TÜBİTAK'ın konuya en kısa zamanda açıklık getirmesi gerektiğini belirten Akbay, kurumda var olduğunu öne sürdüğü AKP yanlısı tarikat kadrolaşmasının da derhal temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Açıklama ardından öğrencilerden Mehmet Ali Olpak, ‘sansürün mimarı' olmakla suçladığı TÜBİTAK Başkan Vekili Ömer Cebeci'ye verilmek üzere TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının çıkardığı ‘Evrim’ kitabını kuruma bıraktı. Kitabı Cebeci'ye hediye etiklerini söyleyen Mehmet Ali Olpak, “Biz evrimi öğrenmeye bu kitapla başladık. Kendisi TÜBİTAK Başkanvekili ama evrimi bilmiyor olabilir. Burdan okusun da öğrensin. Korkmasın kötü birşey yok” dedi.Bu haber 627 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,081 µs