teminatlar tutmazsa? | " /> teminatlar tutmazsa? | "/>

En Sıcak Konular

Ya o teminatlar tutmazsa?

11 Mart 2009 15:40 tsi
Ya o teminatlar tutmazsa? Aydın Doğan'ın gösterdiği teminatlar kabul edilmezse, Kanal D ve Star TV'yi kaybetme tehlikesi gündemde...

Doğan TV’nin yüzde 25’inin Axel Springer’e 375 milyon euro’ya satışı sırasında ‘yükümlülüklerini zamanında yerine getirmediği’ gerekçesiyle 914 milyon 800 bin TL’lik vergi kaçakçılığı cezası kesilen Doğan Yayın Holding (DYH), Maliye Bakanlığı’nın istediği teminatı Halkalı Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne dün akşam saatlerinde iletti.

DYH, Kanal D ve Star televizyonlarının hisselerinin bir bölümüyle, Doğan Holding’e ait Gümüşsuyu’ndaki bir taşınmazı teminat gösterdi. DYH’nin böylece Maliye’ye gösterdiği toplam teminat tutarı ise 1 milyar 85 milyon lira oldu.

İMKB'ye yapılan açıklamada Doğan Yayın Holding, toplam değerleri 1.075 milyar lira olan Kanal D'deki yüzde 45, Star TV'deki yüzde 92 hissesini ve Doğan Holding'e ait ekspertiz değeri 10.35 milyon lira olan bir iş merkezini teminat olarak gösterdiğini bildirdi.

BU DURUMDA NE OLACAK?

Vergi cezası için gerekli teminatları alan Maliye Bakanlığı öncelikle rehin aldığı hisselerin ekspertiz değerini hesaplatacak. Hisselerin teminat olarak kabul edilmeme riski de var. Yapılacak hesaplamalar sonucuda gösterilen varlıkların değeri istenilen teminattan düşük çıkarsa Maliye ek teminat isteyebilir ya da gösterilen hisseleri hiçbir şekilde teminat olarak kabul etmeyebilir.

Eğer teminatlar kabul edilirse Maliye Bakanlığı, Kanal D ve Star TV'nin  hisselerinin intifa hakkını da isteyebilir. Bu durumda iki televizyonun yönetimine de Maliye'den temsilciler geçebilecek, vergi dairesini temsilen yöneticiler atanabilecek.

HaberTürkBu haber 837 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,249 µs