En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu su sayacınında çark etti

11 Mart 2009 13:12 tsi
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ön ödemeli su sayaçlarında bakım ücretinden 39 TL alındığı iddiasında geri adım attı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ön ödemeli su sayaçlarında bakım ücreti olarak 19 TL alındığını öne sürerek, "Elimde su faturam var. 39 TL demiştim, düzeltiyorum 19 TL ama 2 TL değil" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanı Gürsel Tekin ile birlikte Zeytinburnu'ndaki deri üreticilerini ziyaret etti.

Dericilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm için çeşitli vaatlerde bulundu. Dericilik sektörü ile ilgili bir sunumu izleyen Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada dericilik sektöründeki markalaşmanın önemine değindi.

Kazalıçeşme'nin dericilik moda merkezi haline dönüştürülebileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, bu şekilde yabancı turistlere de deri işlemesindeki inceliklerin tanıtılabileceğini ifade etti.

Dericilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ulaşımla ilgili bir soru üzerine, "İstanbul yüz yıldır metroyu konuşuyor. 12,5 kilometre metromuz var. Biz 5 yılda 80 kilometre sözü veriyoruz. Eğer yap- işlet- devret modeliyle uygulanırsa, 8 yılda 400 kilometre metro yapmak mümkün. Biz belediye imkanları ile 80 kilometre yapacağız. Ulaşım da denizden de yaralanmak lazım. Şuanda yüzde 5 oranında faydalanıyoruz biz, yüzde 10'a çıkartacağız" diye konuştu.

21. yüzyıl metropollerinin kaynak yaratan ve bunu halkla paylaşan metropoller olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Büyük metropollerle baş etmenin yolu metropolümüzün kendi özgüveni olmasıdır. Özgüven de kendi kaynaklarını yaratan metropollerde olur. Eğer kendi özgüvenini yaratan bir metropol olabilirsek o zaman İstanbul sayılı metropollerden biri olur" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzlukla mücadele ile ilgili bir soru üzerine de, bütün demokrasiler yolsuzluğun panzehirinin saydamlaşma olduğunu ve bunun sağlanması halinde yolsuzluğun büyük ölçüde kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

İSPARK ile ilgili bir soruya da Kılıçdaroğlu, "Aslında evler ve işyerleri yapılırken belediye otopark yapılacağına dair para aldı. Ancak bu paraları yedi. Şimdi İSPARK uygulaması var. İSPARK'a temelden karşı çıkmak bence yanlış. Ama esnafa da ücretsiz bir yerin ayrılması lazım" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu ön ödemeli su sayaçlarından 39 TL değil, 2 TL alındığı yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine, "Elimde su faturam var. Mümkün olsa size gösterirdim. Ama şuan yanımda değil. İsterseniz size verebilirim. 39 TL demiştim, düzeltiyorum 19 TL. ama 2 TL değil" dedi.

"Suyun metre küpünü ne kadar yapacaksınız?" şeklindeki ısrarlı sorular üzerine de Kılıçdaroğlu, "Ben tek başına karar sürecini kaldırdım. Biz İstanbul'u yerel aktörlerle yöneteceğiz. Beraber karar vereceğiz" diye cevap verdi.

İl Başkanı Gürsel Tekin de, Kadir Topbaş'ın barajların dolması halinde suda indirim yapılacağı sözünü verdiğini belirterek, bu indirimi beklediklerini ifade etti.

haber7Bu haber 725 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,836 µs