En Sıcak Konular

Memur veya emeklilere 1 defalık ödeme

11 Mart 2009 10:31 tsi
Dolardaki yükseliş ve ekonominin olumsuz sinyaller vermesi üzerine, AK Parti yeni paket hazırlığına girişti.

Dolardaki şok artış, ekonomide tehlike çanlarını artırınca AK Parti, yeni bir paketi gündemine aldı. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, iç tüketimi artırarak piyasayı canlandırmak üzere memur veya emeklilere 200-300 TL tutarında harcama amaçlı bir defaya mahsus ödeme yapılması yönünde çalışmaları olduğunu aktardı. Ekren, tekstil, otomotiv, demir-çelik, denizcilik, müteahhitlik ve turizm sektörlerini içeren özel bir paketle kredi, vergi, istihdam teşviki öneren bir paket hazırladıklarını da belirtirken, Eximbank'ın olanaklarını artıracaklarını vurguladı.

'HER ŞEY KONTROL ALTINDA...'

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmadan toplandı. Erdoğan, miting program nedeniyle toplantıya katılamadı. MKYK'ye bu kez AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu başkanlık etti. Toplantıda ağırlıklı olarak ekonomik gündem ele alındı. Ekonomik gelişmeler konusunda MKYK üyelerine bilgi veren Devlet Bakanı Nazım Ekren, Merkez Bankası'nın dolardaki yükseliş karşısında devrede olduğunu vurguladı. Özellikle geçen hafta perşembe ve cuma günleri yurtdışına dolar çıkışı olduğunu belirten Bakan Ekren, sadece bir bankadan 500 milyon doların çıktığı bilgisini verdi. Ekren, Merkez Bankası'nda yeteri kadar rezerv olduğu için dövizdeki dalgalanmalara müdahale edecek kapasite olduğunun altını çizerek, 'Merak etmeyin, her şey kontrol altında' diye konuştu.

MKYK üyesi Altan Karapaşaoğlu'nun işsizliği çözmek için kamuya 1 milyon kişinin alınması önerisini uygun bulmadı. Sözleşmeli personel alımı yönünde kararname çıkardıklarını anımsatan Ekren, bunun da işsizlik üzerinde etkili olabileceğini vurguladı.

EMEKLİYE EK ÖDEME

DEVLET Bakanı Nazım Ekren MKYK üyelerinin krize karşı vatandaşın kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması başta olmak üzere çeşitli önerilerini dinledi. Ekren, henüz ayrıntıları netleşmeyen bir paket çerçevesinde memur veya emeklilere bir defaya mahsus 200-300 TL tutarında özel bir ödeme yapmayı planladıklarını söyledi. Ekren, altı sektöre teşvik içeren bir paket üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Ebru TOKTARÇEKİÇ / AKŞAM

Devlet Bakanı Nazım Ekren, piyasayı canlandırmak için yeni önlem paketinde memur ve emekliye bir defaya mahsus 200-300 TL gibi bir ödeme planlarının olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren, dün akşam AK Parti MKYK toplantısında ekonomik krize karşı yeni önlem paketi hazırlığı yaptıklarını açıkladı. MKYK üyelerinin krize karşı önerilerini dinleyen Ekren, ‘Tüm krediler bir yıl dondurulsun’, ‘Devlete borçlu olan kuruluşların bu borçları devletten alacaklarına mahsup edilsin’ gibi önerileri not etti. Ekren ‘işsizliği çözmek için kamuda 1 milyon kişinin istihdam edilmesi’ önerisi üzerine kamuda sözleşmeli personel alımının kolaylaştırıldığını ve bu yönde çalışmaların olduğunu söyledi. Ekren, henüz olgunlaşmayan yeni önlem paketinde piyasayı canlandırmak için memur ve emekliye bir defaya mahsus 200-300 TL gibi bir ödeme yapma planlarının olduğunu da açıkladı.

DOLAR KONTROL ALTINDA

BAKAN Ekren, dolardaki son yükselişleri değerlendirirken de, ‘Geçen hafta perşembe ve cuma günleri yurtdışına önemli ölçüde dolar çıkışı yaşandı. Sadece bir banka 500 milyon dolar çıkardı’ dedi. Dolardaki yükselişin kontrol altında olduğunu kaydeden Ekren, Merkez Bankası’nın bu yöndeki açıklamasına vurgu yaptı. HASAN ÖYMEZ / STARBu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,235 µs