En Sıcak Konular

Liderleri 12 saklı isim

11 Mart 2009 08:23 tsi
Liderleri 12 saklı isim 1 ve 2 numaralar bu sefer yargının elinde...

Şamil Tayyar / Star

Ergenekon iddianamesindeki sürpriz 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ikinci Ergenekon iddianamesinin tamamlandığını duyurdu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 gün içinde iddianamenin kabul veya reddine ilişkin kararını açıklayacak.

14 Temmuz’da açıklanan iddianamede 48’i tutuklu, 38’i tutuksuz olmak üzere 86 isme yer verilmiş, 36 kişi hakkında ise kovuşturmaya gerek olmadığı belirtilmişti. Dün açıklanan ikinci iddianamede ise 21’i tutuklu, 35’i tutuksuz olmak üzere toplam 56 şüphelinin bulunduğu ifade edildi.

Böylece, bir kısmı tutuklu, kalanı tutuksuz olmak üzere haklarında iddianame oluşturulan sanık (şüpheli) sayısı 142’ye ulaştı.

Ancak, henüz Ergenekon soruşturması tamamlanmış değildir. Ufukta üçüncü iddianame var. Eğer bugünden itibaren yeni bir operasyon olmaz ve farklı isimler gözaltına alınmazsa, üçüncü iddianamede 48’i tutuklu, 29’u tutuksuz olmak üzere 77 şüpheli yer alacak.

Bu durumda Ergenekon’daki sanık (şüpheli) sayısı 219’a çıkacak. Tabi dediğim gibi, yeni operasyonlar olmazsa...

İstanbul Başsavcılığının açıklamasına bakarsak, dün mahkemeye intikal ettirilen ikinci iddianamedeki 56 şüpheliden 12’si ‘örgüt yöneticisi’ olmakla suçlanıyor. Satır araları iyi okunduğunda, iki şüpheli için ‘üst düzey yönetici’ ifadesinin kullanıldığı görülüyor.

Bu iki isim emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon... Başka bir ifadeyle, şu ana kadar Ergenekon sürecinde haklarında iddianame oluşturulan toplam 142 sanık (şüpheli) arasında 1 ve 2 numaralı konumda bu isimler yer alıyor.

Dikkat çekici olan başka bir unsur, ilk ve ikinci iddianame arasındaki ‘suç’ kapsamının farklılığıdır. İkinci iddianameyle, sanıklara isnat edilen suç kapsamı genişletilmiştir. Daha önce ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs’le suçlanan sanıklar, şimdi buna ilave olarak TBMM’yi ortadan kaldırmakla suçlanıyorlar.

Yani, hem hükümete hem meclise darbe yapmakla suçlanıyorlar. Sanıyorum, en önemli gelişme budur.Bu haber 1,915 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,242 µs