ne olacak? | " /> ne olacak? | "/>

En Sıcak Konular

Diyarbakır Cezaevi ne olacak?

8 Mart 2009 20:45 tsi
Diyarbakır Cezaevi ne olacak? Her seçim, aday ve partilerin çeşitli konulardaki vaatlerini dinleriz. Ama bu "vaat" başka... AKP'nin Diyarbakır Büyükşehir adayı Kutbettin Arzu "Devlet geçmişiyle, Diyarbakır Cezaevi ile yüzleşmeli" diyor ve DTP'nin bugüne kadar gündeme bile getirm

Mahmut Övür'ün bugünkü yazısında yer alan ilgili bölüm:

Mahmut Övür/Sabah

'Diyarbakır Cezaevi müze olacak'

Diyarbakır yerel seçim yarışının en sert geçeceği illerden biri. Sebep açık: Diyarbakır DTP'nin "kalesi" .
Bu nedenle diğer illerin aksine Diyarbakır'da siyaset kesin olarak iki cepheye ayrılmış durumda. AK Parti ve DTP dışındaki partilerin esamisi bile okunmayacak gibi görünüyor.
Hatta neredeyse, DTP karşısında bütün partiler AK Parti'nin kazanması için çaba harcıyor. Bu yaklaşım Kürt eksenli siyasetin yani DTP'nin "sivil" alandan uzaklaşmasına yol açacak ama nedense bu düşünce Türkiye'de bir hayli ilgi görüyor.
Önceki gece Kanal 7'de Erhan Çelik'in sunduğu İskele Sancak programında Diyarbakır büyükşehir belediye başkan adayı Kutbettin Arzu ile birlikteydik. Arzu, hem Diyarbakır'ın şehir sorunlarını iyi biliyor, hem de Türkiye'nin elini kolunu bağlayan "Kürt sorunu"nu.
Kürt meselesinin barış içinde çözülmesine giden yolda Diyarbakır'ı kazanmanın önemli olduğunu dile getiren Arzu şöyle diyor:
"Kürt sorunu inkâr ve asimilasyon politikalarıyla çözülemez. Bu gerçeği artık hepimiz biliyoruz. TRT Şeş gibi demokratik adımların devam etmesi ve silahların susması için halkın iradesini ortaya koyması gerekiyor. Bunu koyacağına da eminim."
Peki, yerel yönetimleri güçlendirmek Kürt sorununun çözümünde bir formül olabilir mi? Yani belediyelerde ikinci dil olarak Kürtçenin kullanılması mümkün mü?
Arzu, bu konuda "Zamana ihtiyaç var" diyor ve devam ediyor:
"Yerel yönetimleri güçlendirmek elbette bu sorunu çözmede önemlidir. Şimdi üniversitelerde Kürt Enstitüsü gibi çalışmalar yapılıyor. Seçmeli dersler devreye girecek. Bunlar yeni bir ortam yaratacak. Zaman içinde de yerel yönetimlerde Kürtçe bir dil olarak kullanılabilir."
Kutbettin Arzu, Diyarbakır'ı daha yaşanabilir bir şehir yapmak için iyi hazırlandıklarını belirtip, Diyarbakır'ın benzersiz özelliklerini dile getiriyor:
"Diyarbakır hizmete aç durumda. Müthiş olanakları olan bir şehir... Hem tarihi derinliğe sahip, hem de yeraltı zenginliklerine. Bu zenginlikleri harekete geçirdiğimizde Diyarbakır, sadece Güneydoğu'nun değil Ortadoğu'nun çekim merkezi olacak."

Devlet geçmişiyle yüzleşmeli!
Arzu programda, Diyarbakır açısından simgesel anlamı olan bir projeden de bahsetti.
12 Eylül askeri darbe döneminde binlerce insanın işkence gördüğü, yaşamını yitirdiği, hatta silahlı şiddetin başlamasına vesile olduğu söylenen ve insanlık dışı uygulamalarıyla hafızalarda derin iz bırakan Diyarbakır Cezaevi müze yapılacak.
Arzu bu konuya özel önem verdilerini şu sözlerle dile getiriyor:
"Devletin geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor. Burada yaşananlar mahkeme kayıtlarına geçmesine rağmen insanlar inanamıyor. Bu nedenle bu karanlık geçmişin, yapılan zulmün açığa çıkması lazım. Vicdanlar ancak böyle rahatlar. Bu sürece CHP'de, MHP de, diğer partiler de destek vermeli. Bu sadece bizim işimiz değil."
Ve son bir soru soruyorum Kutbettin Arzu'ya...
Seçimi DTP kazanırsa kıyamet mi kopar? Cevabı kısa oluyor:
"Yok, canım kıyamet kopmaz ama Diyarbakır'da değişen bir şey olmaz."Bu haber 614 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,963 µs