iç ve dış tehdit var! | " /> iç ve dış tehdit var! | "/>

En Sıcak Konular

Ergenekon'dan iç ve dış tehdit var!

4 Mart 2009 22:09 tsi
Ergenekon'dan iç ve dış tehdit var! Kanal 24'te canlı yayına katılan Başbakan Erdoğan, gündeme ilişkin sorulara değinirken Ergenekon operasyonu hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Kanal 24'de Açık Görüş programının konuğu olan Başbakan Erdoğan Türkiye'nin gündemine ilişkin sorulara cevap veriyor.

Başbakan Erdoğan, hükümetin yaptığı açılımların birçoğunu hazmedemediler. TRT Şeş'i hazmedemediler, çetelelere karşı verdiğimiz mücadele anamuhalefeti rahatsız etti. Özellikle ana muhalefet ben avukatıyım dedi. Diğer muhalefet ise suskun duruyor ve yeri hala belli değil.

Bugüne kadar sümenaltı edilen birçok iş bu hükümet tarafından hemen uygulamaya konuyor gereği yapılıyor. Biz artık cek cak dönemini geride bıraktık, biz eğitim, sağlık, adalet gibi noklarda yükselteceğiz. Bununla birlikte dış politikada ülkenin onurunu ve gücünü yansıtacak bir uygulama yapıyoruz.

Belediyecilik bizim işimiz, insana modern yaşanabilir bir belediyecilik istiyorsanız bizi tercih edin diyoruz. Bize göre demokrasi, siyaset yerelde başlar. Damdan düşmek çok önemlidir, biz damdan düşerek geldik. Biz dertliyiz sevdalıyız, bugün hala diğer liderler Sivas'ın ötesine geçmediler, geçmelerini istiyorum. Bunu kalpten istiyorum bu ülke için çok önemli. Tüm partilerin her ilde teşkilatlarını kurmaları faaliyetlerini sürdürmeleri Türkiye'nin birliği bütünlüğü için çok önemlidir.

Diğer parti  liderlerinin Can güvenliği gibi bir gerekçe çok çirkin bir ithamdır, böyle bir itham hem güvenlik birimleri hem de bölge halkı için de büyük bir büthandır.

1 Mayıs konusunda karar altına aldığımız bir konu yok. Benim bir tv programında olur veya olmaz şeklinde açıklama yapmam benim arkadaşlarıma ve partime karşı saygısızlık olur.

Çetelerden muhalefetin neden rahatsız olduğu konusu muhalefetin sorunudur. Her geçen gün kasetler CD'ler ortaya çıkıyor. Türkiye'de neler olmuş. Gönlümüz arzu eder ki böyle birşeyler hiç olmayan bir Türkiye olsun. İnsanların birbirinin hafıza kayıtları tutulmuş. Bu tür olaylar ülkenin yönetimine de sirayet ediyor.

Biz besmele çeker gibi laiklik ifadelerini kullanmaya çalışırken hakkımızda anti laik ithamlarda bulunuyorlar.

KASET SAVAŞLARI VE SAVCININ DURUMU

Kaset savaşlarını nasıl değerlendirmek lazım konusunda ise, bu süreç çok ciddi riskler taşıyor. telekomünikasyonun geliştiği bu süreçte resmi makamların dışında başka kesimler de dinleme yapabilir hale geldi. Farklı servisler de yapabilirler. Dünya bunun nasıl tedbirini alıyorsa biz de aynı tedbirler alma peşindeyiz. Teknolojide en ileri noktada olan ülkeler bile yüzde yüz tedbir alamıyor. Onlar da benzer sorunlar yaşanıyor.  Burada önemli olan kişiler birbirinin hukukuna saygı duyması gerekir. İnsanların mahremine girmek çok büyük bir insan hakları ihlalidir.

Ergenekon operasyonuyla ilgili İtalya'da Savcının yaptığı operasyona alkış tutan Türk medyası bizim savcının ugulamaları için  ise tam tersi bir tavır sergiliyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bizde yargının işini kolaylaştırmak yerine işini daha da zorlaştırmak ya da sulandırmak için büyük gayret gösteriliyor.

TEHDİTLER VAR

Gerekirse bedelini öderim dediniz tehdit mi var sorusuna ise, Elbette tehditler var, bu tehditler içerden de dışardan da oluyor. Başbakan olarak bunları anlattığmızda anormal olarak yorumlanıyor.  Mafya ve çetenin de zaten ruhunda tehdit var.  Bunları belki belli bir süre geçtikten sonra hatıratımızda  yazarız. Türkiye olarak  bu konuları aşmış durumdayız. Bu hükümet olarak yapılanlar vatandaşa umut vermiştir.  İstediğimiz kadar yasal düzenleme yapalım, eğer yürütmenin başında olanlar eğer adil değilse neticeye varmak mümkün değildir. Yargı, yürütme ve yasama aynı noktada olacak. Bunların dayanışması önem arzediyor. Bunlar ortak tavır takınırsa  bu işin beli kırılır. Türkiye krallıkla padişahlıkla yönetilmiyor. Öyle yönetilmiş olsa bu işi yaptım der biter. Böyle bir mutabakat olsa Türkiye bu sıkıntıları çekmez. Yasamada  siyasette farklılıklar var.

İSTANBUL'DAKİ AÇILIŞTAKİ PANKART

Ben İstanbul'daki açılışta o pankartı görmedim, yanlış yapmışlar terbiye dışı bir şey. Benimsemediğim birşey. Üstelik Rizeli imişler, provakasyon yapmış olsalar ancak bu kadar olurdu. Bu pankartı asanlar Rizeli, bunu mizahi olarak mı yapmışlar yoksa başka bir gaye için mi yapmışlar anlamak lazım.

CHP'NİN ELİNDEKİ KIRMIZI DOSYA

İktidar ile muhalefet arasında yolsuzluklarla ilgili tartışma gerginlik yaşanır hale geldi. Şimdi ise mahkemelik süreci yaşanması sorusuna ise,  CHP'nin iddia ettiği davanın aslı Almanya'da yaşanan bir olayla ilgili, Bakanlık resmen dosyayı istedi dosya geldi, şimdi tercüme aşamasında,  ama CHP'nin meydanlarda gösterdiği dosya neyi içeriyor, kimden nasıl alınmış belli değil, kırtasiyecide kırmızı dosya çok alır meydanlarda gösterilir. Dosya varsa gitsin ilgili makamlara müracaat etsin, dava ile ilgili kimsenin dokunlmazlığı yok. Bu tür şeyler çok çirkin şeyler. Bir muhalefet partisi liderine bu yakışmıyor.

İKTİDAR VE MUHALEFET LİDERLERİNİN USLUBU

Benim uslubüm için,  bu uslup değil, bu uslup başbakana yakışmıyor bu maganda uslubu, 40 yıl ekmek yesen de adam olamazsınl, iktidar olmuşsun ama adam olamamışsın" dedi. Bunu arkadaşlarımla birlikte inceldik hukukçu arkadaşlarımız bununla ilgili dava açılması gerektiğini savundular gereken yapıldı.

CHP lideri sanırım seçimle ilgili yaptığı anketlerle ilgili sonuçları görünce gündemi başka noktalara çekme gayretine girdi. Ben CHP liderine yönelik cevap vermeyeceğim sözünü verdim.  CHP lideri bir taraftan bize öneriler getirdiğini kamuoyuna yansıtmaya çalışırken Türkiye'nin önünü açmaya yönelik Meclis çatısı altında kurulan tüm uzlaşma komisyonlarına muhalefet ediyor ve hiçbirinin içinde yer almıyor. Yeni anayasa hazırlanması için kurulacak komisyonu peşinen reddettiler.

 
haber7Bu haber 825 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,909 µs