En Sıcak Konular

TÜSİAD Gül görüşmesi sonrası açıklama yaptı

4 Mart 2009 21:00 tsi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen TÜSİAD heyetince görüşme sonrasında yapılan açıklamada, küresel mali krizin etkilerinin ne şekilde bertaraf edilebileceğine ilişkin tespit ve önerilerin Gül'e sunulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen TÜSİAD heyetince görüşme sonrasında yapılan açıklamada, küresel mali krizin etkilerinin ne şekilde bertaraf edilebileceğine ilişkin tespit ve önerilerin Gül'e sunulduğu bildirildi. Açıklamada, “TÜSİAD'ın krize yönelik tespit ve önerilerinin, Cumhurbaşkanı'nın değerlendirmeleriyle büyük ölçüde paralellik arz ettiğinin anlaşıldığı” belirtildi.

Yazılı açıklamada, yeni Yönetim Kurulunun tanıtılması ve 2009 yılı programına yönelik görüş alışverişinde bulunmak üzere Cumhurbaşkanı Gül'e bir nezaket ziyareti gerçekleştirildiği belirtildi.

TÜSİAD'ın 2009 yılı çalışmalarının, temel olarak ekonomik daralmanın tespiti ve küresel mali krizin Türkiye'ye etkilerinin ne şekilde bertaraf edilebileceği üzerinde yoğunlaştığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Heyet, bu yöndeki tespit ve önerilerini Sayın Cumhurbaşkanına arz etmiştir. TÜSİAD Yönetim Kurulu, son 1 yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanı'na birkaç kez ekonomik daralmaya ilişkin görüşlerini aktarma fırsatı bulmuştur. Bu görüşmede de diğer görüşmelerde olduğu gibi, TÜSİAD'ın krize yönelik tespit ve önerilerinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmeleriyle büyük ölçüde paralellik arz ettiği anlaşılmaktadır.

Son derece verimli geçen bu görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanı'nın krize yönelik değerlendirmelerinde ortaya çıkan paralellik, önümüzdeki dönem politikalarına ışık tutması açısından TÜSİAD çalışmalarına kritik katkılar sağlayacaktır.

Bu çerçevede, krizin aşılmasına ciddi bir girdi sağlaması açısından önem arz eden; küçük-orta büyüklükte olan ve krizden nispeten az etkilenmiş ülkelere ihracatın artırılmasının öneminin altı çizilmiştir. Heyet, Sayın Cumhurbaşkanı'na, dış politikada izlediği tutumun bu alana olan katkısından dolayı teşekkürlerini arz etmiştir.

Görüşmede, ayrıca AB uyum sürecine yönelik görüş alış verişi gerçekleştirilmiş; bu alanda da 2009 yılının uyum süreci bağlamında kritik bir yıl olduğu ve AB yolunda, kurumlar arası işbirliğinin münhasıran artırılması konusunda ortak bir anlayışın varlığı teyit edilmiştir.

Bu açıdan, Çek Cumhuriyeti ve İsveç dönem başkanlıklarının, uyum sürecinde yeni bir atılım için çok iyi değerlendirilmesi konusunda mutabakata varılmıştır.”

aa

 

 Bu haber 568 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,147 µs