En Sıcak Konular

Topbaş'dan tahmini oy oranı yüzdesi

4 Mart 2009 16:36 tsi
AK Parti'nin adayı Kadir Topbaş, ''İstanbul'da hemen her gün sokağa çıkıyorsunuz. Nabzı da alıyorsunuz. Siz seçimde yüzde kaç oy öngörüyorsunuz?'' sorusuna cevap verdi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti'nin adayı Kadir Topbaş, CHP'nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun projelerini henüz açıklayacağını belirterek, ''Biz projelerimizi hayata geçirdik'' dedi.

Arnavutköy ilçesindeki seçim çalışmalarına katılan Topbaş, burada basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Metrobüs hattı açılışında Başbakan Erdoğan'ın padişaha benzetilmesi'' konusundaki yorumunu sorduğu Topbaş, ''İnsanların kendilerince birtakım duygularını ifade tarzı vardır. Ancak bu tarz da çok esprili değil ama kendince böyle bir espri, gönlünde böyle bir yer tutmuş olabilir o kişinin'' dedi.

Topbaş, ''Bu benzetmeyi doğru buluyor musunuz?'' sorusuna da şu karşılığı verdi:

''Her dönemin kendine göre güzellikleri var. Padişahlık dönemi bitti. Artık demokratik bir süreçte yaşıyoruz. Burada halkın oylarıyla insanlar yönetimde bulunuyor. Sayın Başbakanımız da şu anda yüzde 50'leri yakalayan AK Parti'nin Genel Başkanlığını ve Başbakanlık yapıyor. Zaten gönüllerde taht kurmuş. Padişahlık ve taht diye bakarsak, demokratik süreçte artık o padişahlık değil. Daha katılımcı, şeffaf bir yönetim, insanları dikkate alan ve 'insanı yücelt ki devlet yücelsin' anlayışıyla bir ötekinin farkında olmak... Dünya artık bu noktalara geldi. Geçmiş dönemin yönetim tarzları, öyle bir dönem olsaydı zaten seçim olmazdı. Birileri atanırdı ve biterdi.''

Bir gazetecinin, ''İster miydiniz öyle bir dönem olmasını?'' diye sorduğu Topbaş, yönetim evrelerinden geçildiğini ve demokrasiye ulaşıldığını dile getirerek, ''Hatta bunun daha ilerisine taşındı. Şu anda Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlere özerklik şartnamesinin getirdiği anlayışa baktığınız zaman katılımcı, şeffaf bir yönetimi öngörüyor. Yani burada çoğunluğun haklarının ötesinde, tek kişi dahi olsa onun haklarını sahiplenme ve savunma haklarını getiriyor. Farklı bir yönetim anlayışı var artık. 'Ben yaptım, oldu' dönemleri de artık bitti'' diye konuştu. 

-SEÇİM İÇİN ÖNGÖRÜLEN OY ORANI-

Kadir Topbaş, ''İstanbul'da hemen her gün sokağa çıkıyorsunuz. Nabzı da alıyorsunuz. Siz seçimde yüzde kaç oy öngörüyorsunuz?'' sorusunu şöyle cevaplandırdı:

''Ciddi bir oran herhalde. Geçen dönemin üstüne çıkar. Fark yapar, bayağı çıkar. Zannediyorum yüzde 50'leri geçer. Öyle tahmin ediyorum. Anket yaptırmıyorum ama insanlarla olan temasımda yıllarca siyasette bulunmuş birisi olarak, bunu hissediyorum. İnsanların o bakışlarında, sempatilerinde ve tavırlarında insan bunu hissediyor.''

Topbaş, bir gazetecinin, ''Kadıköy Belediye Başkanı 'O kalabalık Kadıköylüler değildi. Kadıköylüler metrobüsü çok da beğenmedi' diye bir açıklama yaptı'' demesi üzerine, metrobüsün 750 bin, belki bir milyon insan tarafından kullanılacağını belirterek, ''Demek ki beğeniliyor. Medyamızın birçoğu da yolcularla birtakım röportajlar yaptı. Onlar da medyadan yansıdı. Kararları İstanbullular veriyor. Öyle, bir kişinin, iki kişinin konuşması bir şeyi ifade etmez'' dedi.

İstanbulluların metrobüsü beğendiğini, dün özellikle akşam köprüden karşıya geçişlerde ciddi bir talep olduğunu ifade eden Topbaş, bunun da artık insanların toplu taşımaya doğru yöneldiğini gösterdiğini vurguladı. Topbaş, ''Dün de bahsettim. Bu bir sosyalleşme. Halkın her katmanı, işçisi, memuru, öğrencisi, iş adamı, iş kadını, bir araya gelerek bir toplumsal mutabakat içinde. Çok önemsiyorum bunu. Diğer taraftan bir tasarruf da. Çok ciddi anlamda bir ekonomik tasarruf sağlıyoruz. Çevre açısından da önemli bir adım olarak görüyorum'' şeklinde konuştu.

-METROBÜS İSTASYONLARINDA DÜZENLEME-

Topbaş, metrobüs hattının eksikleri bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

''Şu anda bizim durak diye gördüklerimiz, istasyon aslında. Diğerlerini de değiştireceğiz. Yeni bir çalışma yapıyoruz. Yürüyen merdivenleriyle, üste platform yapmak suretiyle yukarıda turnikelerden geçilecek. Gişeler yukarıda olacak. Büfeler ve gazete bayileri üstte olacak. Aşağı indiğinde tamamen metrobüse binilebilecek hale gelecek. Avcılar'da büyük bir platform yapıyoruz, Altunizade ve diğerlerinde de... Artık bunlar birer istasyon, öyle bakmak gerekiyor. Daha hızlı akışkanlık ve daha hızlı hareket edebilme imkanı vereceğiz. Turnikelerde bekleme, geçişlerde zaman kaybı olmayacak.''

Topbaş, metrobüse tahminlerinin çok üstünde talep olduğunu vurgulayarak, ''Yolcu sayısı giderek artıyor. Bundan sonraki toplu taşımaya yönelmede de önemli bir gösterge. Demek ki kaliteli, konforlu, temiz, güvenli ve hızlı toplu taşıma aracı olursa İstanbullular bireysel araçlarını hafta sonu tatillerinde kullanır'' dedi.

Bir gazetecinin ''Kılıçdaroğlu İstanbul'a dair projelerini açıklayacak'' ifadesi üzerine Topbaş, ''O henüz projelerini açıklayacak. Biz projelerimizi hayata geçirdik. İşlerimizi bitirmeye devam ediyoruz. İş yapıyoruz, birileri laf üretiyor. Aramızdaki fark bu. Onlar daha açıklayacak. 'Yapacağız' diyecekler. Cek-cakla konuşacaklar. Bizler yaptık, bitirdik, devam ediyoruz. İşlerimiz bizim zaten ortada'' diye konuştu.


AA

 Bu haber 632 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,655 µs