En Sıcak Konular

Asit kuyularında flaş gelişme!

4 Mart 2009 15:45 tsi
Asit kuyularında flaş gelişme! Savcılığın verdiği izinden sonra yarın BOTAŞ Karakolu'nda bulunan kuyuların da içinde bulunduğu 5 noktada kazı çalışmaları başlıyor.

Tuncay Güney ve Abdulkadir Aygan'ın da itiraflarıyla gündeme gelen BOTAŞ Karakolu'nun da içinde bulunduğu kuyuların yarın açılacağı bildirildi. 100'e yakın kayıp yakınının verdiği dilekçelerin ardından Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme yapmıştı. İnceleme sonucunda hazırlanan raporun gönderildiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kuyuların açılmasına izin vermişti.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, yarın kuyuların açılması çalışmalara başlanacağını ifade ederek, "Aramalara BOTAŞ Karakolu'nun içinde bulunan ve şüphelendiğimiz bir kuyudan başlamak istiyoruz" dedi. Elçi, hava koşullarının kötü olması nedeniyle bugüne kadar aramalara başlanmadığını belirterek, "Yarın kuyularda kazı çalışmasına başlayacağız. Öncelikli olarak BOTAŞ tesislerinde şüphelendiğimiz bir kuyu vardı. Kazı çalışmalarına bu kuyudan başlamak istiyoruz" dedi.

Elçi, bunun yanında Cizre-Silopi güzergâhında bulunan Sinan Tesisi'ndeki yerler ve kimsesizler mezarlığında da çalışma yapılacağını kaydetti. Burada yapılan çalışmaların neticesi olumlu olur da bir bulguya rastlanırsa Şırnak Barosu olarak asit kuyularının Ergenekon dosyasıyla birleştirilmesi için başvuruda bulunacaklarını ifade etti. Elçi, cesedin tespit edilmesi halinde de o dönemde kusurlu olan bütün yetkililerin yargı önünde hesap sorulmasını isteyeceklerini vurguladı.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 1990'lı yıllarda JİTEM tarafından kaçırılan ve öldürülen bazı kişilerin Silopi'deki BOTAŞ kuyularına atıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, Şırnak İl Özel İdaresi'nden çok sayıda iş makinesi istediği iddia edildi.

CİHANBu haber 446 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,031 µs