En Sıcak Konular

Bahçeli, Özbek'in adını duyunca Metal'cileri kovmuş

4 Mart 2009 15:23 tsi
Ergenekoncu Mustafa Özbek'in bütün randevu taleplerini geri çeviren Devlet Bahçeli, bakın Türk Metal'in yöneticilerini odasından neden kovmuş...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ergenekon operasyonunun 11. dalgasında tutuklanan Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in bütün randevu taleplerin geri çevirmiş.

22 Temmuz seçimleri öncesinde Türkiye'de yeni "cephe"ler oluşturulmuş, bir araya gelmez denilen siyasi partiler ittifak kurmuş yada kurmak için çalışmışlardı. Bu ittifaklardan kimisi başarılı oldu kimisi ise yarım kaldı.

11. dalgada tutuklanan ve Ergenekon yapılanmasının finansörü olarak gösterilen Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'te bu süreçte MHP Lideri Devlet Bahçeli ile görüşmek için randevu talep etmiş. Ancak Bahçeli, Özbek'ten gelen bütün randevu taleplerini geri çevirmiş ve hiç görüşmemiş. MHP yönetimine yakın bir kaynaktan aldığım bilgiye göre olay sadece bununla sınırlı kalmamış.

Yine o süreçte Türk Metal'e bağlı bir alt sendikanın yöneticilerinden oluşan bir grup MHP liderinden Bahçeli'den randevu almayı başarmış. Görüşme normal seyrinde devam ederken gelen sendika yöneticilerinin konuyu Mustafa Özbek'e getirmesinin ardından Devlet Bahçeli ayağa kalkarak sendika temsilcilerini odasından kovmuş.

Türk Metal'in milliyetçi söylemleri dikkate alındığında bu yaşananlar garip gelebilir. Ancak olayı aktaran kişi bunu son derece normal görüyor. Bahçeli'nin Ergenekon yapılanmasına başından beri mesafeli durduğu ve reddettiğini hatırlatıyor.

Zaten Ergenekon yapılanması içinde yer alan isimlerin Devlet Bahçeli'yi kongrede devirmek için çalıştıkları ve yerine başka birini getirmek istedikleri ortaya çıkmıştı. Ergenekon iddianamesinde örgütün, yönetiminden memnun olmadığı MHP'ye de el attığı ve genel başkan değişikliği için çalıştıklarına dikkat çekiliyor. İşte iddianamede yer alan o ifadeler: "Ülkemizde milliyetçi kesimi temsil eden Milliyetçi Hareket Partisi'nin yeniden yapılanması altında Ergenekon Terör Örgütü tarafından yönlendirilebilecek bir pozisyona getirmeye çalıştığı, ülkemizin en köklü ve hassas değerlere sahip partimizin birçok sansasyonel eylemin içine çekmeye çalıştığı, Ümit Özdağ'ın MHP Genel Başkanlığı'na aday olması sağlanarak bu adaylığı üzerinden bazı planların yapıldığı, bu planlardan bazılarına baktığımızda Ergenekon Terör Örgütü'nün amaçlarının açıkça ortaya çıktığı ve örgüt üyesi Veli Küçük'ün suç örgütü lideri Sedat Peker ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde belirttiği gibi Veli Küçük tarafından yapılandırılmak istenen yeni oluşumun ne amaçla yapılmak istendiği ve örgüt üyesi Mehmet Zekeriya Öztürk'e bu amaç doğrultusunda görev verildiğinin net olarak görüldüğü anlaşılmıştır.

Yeni oluşum çerçevesinde yapılmak istenenler belgede şu şekilde belirtilmiştir. Mümkün ise MHP kongresinde kavga ve kargaşa çıkarmak, kongre salonu önünde basının ve halkın izleyeceği arbede çıkarmak. Arbede saatini kongreye katılım tamamlanmadan önceki saate denk getirmek, böylece olayların duyulmasını sağlamak, katılımcıları olumsuz yönde etkileyerek kongre salonuna gelme isteklerini kırmak,"

İddianamenin ek delillerinde de Veli Küçük' gazeteci Güler Kömürcü'yle telefon görüşmesi yayınlanmış ve Küçük MHP ile ilgili ilgili planlarını, Bahçeli'nin yerine yerine Özdağ'ı getirmek istediğini anlatmıştı. Milliyet gazetesinde yer alan haberde Küçük Bahçeli'yle ilgili olarak "5. kattan aşağı atacağım terbiyesizi" diyordu.

ZamanBu haber 507 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,885 µs