En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu İstanbul projelerini açıkladı

4 Mart 2009 14:14 tsi
Kılıçdaroğlu İstanbul projelerini açıkladı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul için hazırladıkları 34 projeyi açıkladı.

Kılıçdaroğlu, açlık sınırı altında yaşayan yoksul ailelere her ay 600 TL maaş vereceklerini belirtirken, toplu ulaşımın 1 TL olacağını söyledi. Gürsel Tekin ise yapılan yolsuzlukları ispatlayamadığı takdirde siyaseti bırakacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantısı ile projelerini anlattı.

 Beşiktaş'taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Gürsel Tekin, "Bugün burada 2040-2050'lerin İstanbul'unun nasıl olacağını tartışmak için toplandık. Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladıktan sonra bütün adayların kimyası bozuldu. Herkes "bunların projeleri yok" dedi. ama biz aylarca çalıştık ve bilimsel
bakış açılarıyla projelerimizi hazırladık. Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin yapmadığı şekilde çalıştık, bilim adamaları ile görüştük, konferanslar düzenledik ve İstanbul için 34 proje hazırladık" diye konuştu.

Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın görev süresi boyunca hayata geçirdiği projelerinin yer aldığı kitapçığı göstererek, "100 binlik plan yapmışlar. Bu konunun alt bölümleri mevcut. Bir bilim adamı neden projeyi yarıda bırakıp gitti? Bunu İstanbullular öğrenmek istiyor. Ancak Kılıçdaroğlu, 100 binlik projem var dediğinde, alelacele bir projeyi önümüze getirdiler. "Melen Suyu'nu İstanbullulara kazandırdık" demiş.

Ancak Melen Projesi Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nün bir projesidir. Bir belediye başkanının bu tür bir projeyi çalması hiç hoş değildir. "18 meydan düzenledik" demiş. Nerede bu meydanlar? Biz ortada meydan falan görmüyoruz. "Deprem dönüşüm projelerini başlattık" demiş. 9 yılda bazı lüks konutların yapılması, deprem dönüşüm projesi olarak mı görülüyor? Ben bu kitabı okurken İstanbul'da oturmaktan çekiniyorum. Biz bu tür söylemlere inat "organize dürüstlük" projesi ile geliyoruz. "Organize dürüstlük" projesi, "organize yolsuzluk" projesinin karşısında duran
dürüstlüktür. AK Parti İstanbul İl Başkanı ve Sayın Topbaş dahil, İstanbul'da yaptığınız yolsuzlukları yüzünüze vurmazsam, ispatlayamazsam ben bu siyaseti bırakırım" şeklinde konuştu.

Ardından kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz İstanbul'da yapılan tüm talan ve yağmacılığa dur demek, çıkar ve rant kavgalarına son vermek, çözüm gibi görünün sorunların yerine adam gibi, kesin çözümler üretmek, dürüstçe işini yapmak, kentte yaşayanların yaşam kalitesini yükseltmek için geliyoruz. Biz 3 ay içinde belediyeyi şeffaf hale getireceğiz. Hangi ihaleyi kim, kaça aldı, hangi ihale Kamu İhale Kurumu tarafından hangi gerekçe ile iptal edildi, Büyükşehir Belediyesi'ne ait 23 şirketin bilançosu ve kar, zarar durumu nedir, Büyükşehir Belediyesi hangi gerekçe ile kime, ne kadar borçlandı, bu ve benzeri birçok sorunun yanıtını İstanbullu artık öğrenecek. Kısaca sorun ortada, çözüm burada diyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul için hazırladıkları 34 projeyi ise şöyle sıraladı;

"5 yılda 80 kilometre metro yapacağız. Plansız park etme uygulamalarına son verecek, park sorununu ulaşım politikamızın bütünü içinde çözeceğiz. Depreme karşı hazırlıklı olacağız. Çözüme susayan İstanbul, gelecekte susuz kalmayacak. Daha yeşil, daha temiz bir İstanbul'da yaşacağız. Balıkçılığın yok olmasını engelleyeceğiz. Kent kültürüne sahip çıkacağız. Metropolitan Planlama Danışma ve Denetleme Kurulu'nu kuracağız. Tapusuz evlerin tapularını vereceğiz. Daha dirençli bir toplum oluşturacağız. Tarihi çevre yenileme ve değerlendirme alanları açacağız. Çağdaş meydan düzenlemeleri yapacağız.

Endüstri alanlarının geri dönüşümünü sağlayacağız. Beykoz'u bir dünya merkezi yapacağız. Önemli bitki alanlarını ve geleneksel peyzaj dokusunu koruyacağız. Kent Danışma Meclisi açacağız. İstanbullu derdini hemen söyleyecek, hemen derman bulacak. Gençlerimize önce meslek, sonra iş vereceğiz. Açlık sınırı altındaki her yoksul aileye, her ay 600 TL maaş vereceğiz. Her evde bir sigortalı olacak.

Aileler güvence altına alınacak. Belediye Meclisi'nin alacağı karar çerçevesinde yoksul ailelerin kullandığı doğalgaz bedelinin bir kısmını biz karşılayacağız. Mağdur kadınlarımıza destek olacağız. Çağdaş ve yetenekli çocuklar yetiştireceğiz. 3 yılda yersiz, yurtsuz öğrenci kalmayacak. İstanbul'u sadece biz değil, İstanbullu gençlerin de yönetmesi için Gençlik Meclisi kuracağız. Tüm engelliler için engelli koruma iş atölyeleri açacağız.

Mezar tapularını parasız vereceğiz. İstanbul'un sokaklarında kimsesiz çocuk kalmayacak. Evsiz barksız, yaşlı da kalmayacak. Sokak hayvanları için hayvan sayısını çağdaş ve insancıl yöntemlerle kontrol altında tutabileceği örnekler oluşturacağız. İstanbul'un tüm toplu taşıma ücretleri tek fiyat yani 1 TL olacaktır. Ayrıca emekliler, öğretmenler ve öğrenciler için ulaşım yüzde 50 daha ucuz olacak. Amatör spor klüplerini desteklemeye öncelik vereceğiz. Tekno kentler kuracağız, kendi teknolojimizi üreteceğiz. Evrensel kültürle barışık bir belediye olarak çalışacağız. 2010 Avrupa Kültür Başkenti için yapılan çalışmalarla kente saygın bir kültürel kimlik kazandıracağız. Turizm kenti İstanbul'da yılda 20 milyon turist ağırlayacağız."

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, deniz kenti olan İstanbul'un neden deniz üzerine bir projesi olmadığı sorusuna, "Biz İstanbul'da denizimizin sadece yüzd'z İstanbul'da yapılan tüme 5'ini kullanabiliyoruz. Hedefimizin bu oranı yüzde 10'a çıkarmak. Bizim projelerimiz içerisinde bu konuda alt projelerimiz de vardı" diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, neden 80 kilometre metro yapılacağı sorusuna da, "Çünkü 80 kilometre 5 yıl için yeterlidir. Ancak bir şeyi belirtmek istiyorum; metrolarımız çok eksik. Dünyanın hiçbir yerinde aynı güzergah üzerinde bir yere vatandaşımız gitmek için üç adet metro değiştirmez. Bunun düzelebilmesi için sinyalizasyonunun yapılması gerekiyor. Ancak şuanda bu sinyalizasyonu düzeltebilmek için 30 milyon dolara ihtiyaç var. Sayın Topbaş'a soruyorum bu 30 milyon doları kim ödeyecek? Tabi ki İstanbul halkı. Peki neden İstanbul halkı ödüyor? Bunun cevabını kendisinden bekliyorum" diye cevap verdi.

Bir gazetecinin, "Açıkladığınız projeler şuanda bulunan belediyenin projelerinin devamı niteliğinde. Bunlar zaten yapılıyordu. Neden bu projeleri açıklayarak intihara kalkıştınız? demesi üzerine salonda bulunan partililerden büyük tepki geldi. Kılıçdaroğlu soruyu sonuna kadar sakin bir şekilde dinlerken, İl Başkanı Gürsel Tekin, her türlü soruya açık olduklarını ve cevabını veremeyecekleri hiçbir soru olmadığını belirtti. Kılıdaroğlu ise sorunun cevabı olarak, "Madem mevcut belediye bunları 15 yıldır
yapamadı, ben bunun eksikliğini görerek projeleri 5 yılda yapacağımı söylüyorum" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, yeşil alanlarla ilgili bir soru üzerine de, "İstanbullu'dan habersiz yeşil alanları kesinlikle ticari alanlara dönüştürmem, gerekirse referanduma giderim" dedi

haber7Bu haber 883 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,253 µs