En Sıcak Konular

6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması

4 Mart 2009 14:13 tsi
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 19 Marta kadar 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştireceklerini ve başvuruların yarın başlayacağını açıkladı.

Çelik, Balıkesir Valiliğini ziyaret ederek Vali Selahattin Hatipoğlu'ndan ilin sorunları, eğitim çalışmaları ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Bakan Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir'de özellikle son 6 yılda önemli yatırımların gerçekleştirdiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının daha önce Balıkesir'de yaptıkları tarama sonucu belirlenen yol haritasına göre faaliyetlerin devam ettiğini bildiren Çelik, kentin, derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibariyle iyi durumda olduğunu ifade etti.

Hüseyin Çelik, ilköğretim ve orta öğretim yatırımlarının yanı sıra Balıkesir Üniversitesi'nin de AK Parti hükümeti döneminde gelişerek büyüdüğünü ve bin kişilik öğrenci yurdunun yapımının 2009 programına alındığını söyledi.

-ÖĞRETMEN ATAMALARI-

Balıkesir'deki yatırımların gerçekleştirilmesinde valilik, belediye, il genel meclisi arasındaki koordineli çalışmaların önemine işaret eden Bakan Çelik, kısa bir süre önce kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini, ancak başvuruları yarın başlamak üzere 19 Martta 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen ataması daha yapacaklarını bildirdi.

Çelik, ''5-19 Mart tarihleri arasında atama bekleyen arkadaşlarımızı müracaatlarını yapmaları için şimdiden davet ediyor, çağrıda bulunuyorum. Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Uşak, Mersin, Niğde, Nevşehir, Bartın ve Karabük hariç olmak üzere 71 vilayete 4-B kapsamında 6 bin 500 sözleşmeli öğretmen atayacağız'' dedi.

Bakanlık olarak Ağustos ve Kasım aylarında da yeni atamalar yapacaklarını anlatan Çelik, 2009 yılındaki atamaları 4 ayrı dönemde gerçekleştirerek tamamlamış olacaklarını kaydetti.

-OKULLARDAKİ OLAYLAR-

Hüseyin Çelik, bir gazetecinin, Meclis Araştırma Komisyonunun anketine göre, liselilerin yüzde 15,1'inin okula delici, kesici alet ve silahla geldiğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine, söz konusu raporun kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Bakan Çelik, şunları söyledi:

''Okullarımızda geçmişte kıpırdanmalar olmuştu. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra şiddet içerikli olaylar artmıyor, azalıyor. Çocukların kötü yola düşmemeleri, kötü arkadaş çevrelerinden uzak durmaları, zararlı kötü maddelerden uzak olmalarını temin etmek, eğitimciler olarak bizim görevimizdir. Ancak her şeyi okul yönetimine havale etmek de doğru değil. Hepimiz bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız.

Bu aşamada en küçük çaplı bile olsa bunun üzerinde hassasiyetle durmak lazım. Ama ben böyle bir vahamet derecesinde bir durum görmüyorum. Öğrencilerimizle kurduğumuz diyaloglar sonucunda, İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız bir protokol çerçevesinde okulların etrafından kötü niyetli insanları uzaklaştırmak ve özellikle uyuşturucu tacirlerinin oralara girmelerini engellemek üzere aldığımız tedbirlerin olumlu sonuçlarını aldık.''

Anket sonuçlarını gazetelerde gördüğünü belirten Bakan Çelik, ''Kesici maddeler taşıyan gençlerden söz ediliyor. Bunları tasvip etmiyoruz. Öğrencinin kalemi olur, bıçağı olmaz. Elbette öğrencilerde şiddet eğilimi varsa, bunu karşı şiddetle ortadan kaldıramayız. Onlara sevgiyle yaklaşmak, varsa gittikleri yanlış bir yol, onları o yoldan çevirmek bizim görevimizdir'' diye konuştu.

Vali Selahattin Hatipoğlu, şeref defterini imzalayan Hüseyin Çelik'e, ünlü Yağcıbedir halısı ile kolonya hediye etti.

Valiliği ziyaretinde Balıkesir'de okul yaptıran hayırseverlere de teşekkür plaketi sunan Milli Eğitim Bakanı Çelik, kendileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir milletvekilleri İsmail Özgün ile Cemal Öztaylan'ın eşlik ettiği Çelik, daha sonra Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur'u makamında ziyaret etti.


AABu haber 469 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,823 µs