En Sıcak Konular

CHP'nin Tuncay Güney davası başladı

4 Mart 2009 13:08 tsi
CHP ve Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Tuncay Güney'in konuk olarak katıldığı ''Büyüteç'' programı ile ilgili TRT hakkında açtığı manevi tazminat davasının görülmesine başlandı.

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, CHP ve Deniz Baykal'ın avukatları Ahmet Çörtoğlu ve Mirat İlsu Çatak ile TRT'nin avukatı Ender Cenk Aydın katıldı.

TRT'nin avukatı Aydın, davanın açılmasına karşı beyanlarının yer aldığı dilekçeyi mahkemeye ve davacılara sundu. Dilekçede, canlı yayınlarda konuşmacıların ne söyleyeceğini önceden kestirmenin mümkün olmadığına işaret edilerek, ''söylemlerinin saldırı kabul edilmesi durumunda, sorumluluğun Tuncay Güney'e ait olduğu'' kaydedildi. TRT'nin, cevap hakkını her zaman açık tuttuğu da belirtildi.

CHP ve Baykal'ın avukatları, dilekçeye karşı beyanda bulunmak üzere süre talep etti.

Tarafların ''Büyüteç'' programının deşifresinin yer aldığı metinleri de mahkemeye sunduğu duruşma, deşifrelerin karşılaştırılması, delillerin sunulması ve CHP ile Baykal'ın avukatlarının beyanda bulunmaları için ertelendi.

-DAVA KONUSU-

TRT-2'de 14 Ocak 2009'da yayımlanan ''Büyüteç'' programına, Ergenekon davası ile ismi sık sık gündeme gelen Tuncay Güney Kanada'dan canlı olarak katılmış, dile getirdiği iddialar üzerine CHP ile Baykal'ın avukatları TRT'ye toplam 200 bin TL'lik manevi tazminat davası açmıştı.

Dava dilekçesinde, ''programda, Tuncay Güney tarafından, CHP ve Baykal'a yönelik söz konusu hakaret ve itham dolu açıklamalar yapılırken, yayını yöneten program yapımcısı ve sunucusu İbrahim Gürkan Sarı tarafından hiçbir müdahale ve uyarıda bulunulmadığı'' ileri sürülmüştü.

aa

 Bu haber 471 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,594 µs