En Sıcak Konular

ABD Irak'tan asker çekecek ama yine gönderecek

4 Mart 2009 11:52 tsi
Jeffrey, ABD askerlerinin Irak'tan tamamen çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, çekilecek 150 bin askerin yerine daha az sayıda asker gönderileceğini söyledi.

ABD Büyükelçisi James Jeffrey, ABD askerlerinin Irak'tan tamamen çekilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, çekilecek 150 bin askerin yerine daha az sayıda asker gönderileceğini söyledi.

Büyükelçi Jeffrey, Adana Konsolosu Eric Green ile Mersin Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti. Jeffrey'in, Vali Aksoy ile Türkçe konuşması ve gazetecilere açıklamasını Türkçe yapması dikkat çekti.

Bir gazetecinin "Irak'ta bulunan ABD askerlerin Mersin üzerinden çekilmesinin söz konusu olup olmadığı" şeklindeki sorusuna Jeffrey, şimdiye kadar bu konuda yeni bir bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Irak'ta şu ana kadar zaten sürekli rotasyon yaptıklarını ifade eden Jeffrey, bunun Irak'taki ABD askerlerinin tamamen çekilmesi anlamına gelmediğini vurguladı.

Irak'a 2003'ten şimdiye kadar aşağı yukarı 150 bin yeni asker çekerken yerine 150 bin yeni asker gönderdiklerini ifade eden Jeffrey şöyle devam etti: "150 bin asker, önümüzdeki 19 ay içerisinde geri çekilecek. Fakat çok daha az miktarda asker önümüzdeki dönemde oraya gönderilecek. Bunun için büyük bir lojistik büyük bir harekat söz konusu değil. Yani normal bir çalışma. Olabilir ki bazı malzemeler bu yıl geri çekilecek. Fakat Türkiye ile Amerika arasındaki geçerli anlaşmalar çerçevesinde bunu yapmak için imkanları var. Bu konuda şimdiye kadar somut bir gelişme yok."

Lübnan'daki savaş sırasında Mersin ve bütün Çukurova'nın ABD insanının tahliyesine büyük bir yardım ettiğini anlatan Jeffrey yardımlardan dolayı Vali Aksoy'a teşekkür etti.

Jeffrey, hem Türkiye'yi hem de Amerika'yı etkileyen bir durum ortaya çıkarsa her zaman iş birliği içinde çalışabileceklerini kaydetti.

Ortadoğu'da yeni bir dönem başlarken Mersin'in de kilit noktada bulunduğunu belirten Jeffrey, Mersin'in Doğu Akdeniz'de en modern en büyük limanlardan birine sahip olduğunu söyledi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Lübnan Savaşı sırasında 10 bin insanın Mersin Limanı üzerinden tahliyesini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aksoy bunların içinde ABD vatandaşlarının da bulunduğunu kaydetti.

Ziyaret sonrası Aksoy, ABD Büyükelçisi Jeffrey'e Mersin'i tanıtan kitap ve cezerye hediye etti.

cihan

 Bu haber 452 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,519 µs