sadece Araplar'ın meselesi değil | " /> sadece Araplar'ın meselesi değil | "/>

En Sıcak Konular

Filistin sadece Araplar'ın meselesi değil

4 Mart 2009 11:00 tsi
Filistin sadece Araplar'ın meselesi değil Hamaney, Filistin meselesenin, sadece Arapları ilgilendiren bir konu olmadığını ifade ederek, bazı Arap ülkelerinin İsrail'le işbirliği yaptığını ve Gazzeliler'e yardım etmediğini vurguladı.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Filistin meselesenin, sadece Arapları ilgilendiren bir konu olmadığını ifade ederek, bazı Arap ülkelerinin İsrail'le işbirliği yaptığını ve Gazzeliler'e yardım etmediğini vurguladı.
Filistin'in, sadece Arap meselesi olduğu yönündeki yaklaşımın asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Hamaney, “Filistin meselesinin çözmenin tek yolu, (İsrail'e karşı) direnişe devam etmektir” diye konuştu.

İSRAİL LİDERLERİ YARGILANSIN

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Gazze Şeridi'ne askeri operasyon talimatı veren İsrailli liderlerin uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanmasını istedi.

Hamaney, Tahran'da Filistin konulu bir konferanın açılışında yaptığı konuşmada, “İlk adım, bu mücrim rejimin dokunulmazlığını ortadan kaldırmak ve Gazze'deki katliamlar konusunda liderlerine karşı bir savaş suçları mahkemesi oluşturmaktır” dedi.

Hamaney'in talebi, daha önce İran Dışişleri Bakanlığı tarafından bir mektupla Birleşmiş Milletler'e iletilmişti.

İran Anayasası'na göre devlete ilişkin tüm işlerde son sözü söyleme yetkisi bulunan Hamaney, “Saldırganlar uluslararası bir mahkemede yargılanırsa, yeni saldırıların önü kesilmiş olur” diye konuştu.

İran Başsavcılığı bu hafta başında yaptığı açıklamada, İnterpol'den Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Ehud Barak dahil, İsrailli 34 üst düzey siyasi ile 114 komutan hakkında tutuklama kararı çıkartması talebinde bulunduklarını söyledi. İnterpol ise, İran talebini reddetti.

İsrail'i tanımadıklarını dile getiren Hamaney, İran'ın Gazze Şeridi'ni kontrol altında bulunduran Hamas'a destek verdiğini de tekrarladı.

Hamaney, “Batı diplomatik kuralları tanımalı, Filistin'de Filistinliler lehine çıkan seçim sonuçlarını tanımalıdır. Sadece sonuçları bize uygun olmadığı için demokrasiye karşı çıkamayız” dedi.

İsrail'in jeopolitik bir gerçeklik olduğu yönündeki argümanlara da karşı çıkan Hamaney, son on yıllar boyunca eski Sovyetler Birliği'nde ve Balkanlar'da birçok ülkenin, gerçek milli köklerine döndüğünü işaret etti.

Yeni ŞafakBu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,767 µs