En Sıcak Konular

JİTEM elemanını deşifre edenler cezaevinde

4 Mart 2009 10:56 tsi
ODTÜ’de gizlice resim çekerken yakalanan Jandarma istihbarat elemanı, çelişkili açıklamalar yapınca öğrencilerce rehin alınmıştı. 26 Şubat’ta gözaltına alınan 16 öğrenciden 5’i tutuklandı.

Jandarma istihbarat elemanı öğrencilerce rehin alındığında üzerinden sahte kimlik ve Ankara İl Jandarma Komutanlığına ait ‘Tekerlikli Araç Günlük ve Koruyucu Bakım Formu’ çıkmıştı.

ODTÜ merkez kafeteryada 19 Ocak günü fotoğraf çeken Jandarma istihbarat görevlisi S.Y.’yi yakalayarak linç etmek istelen öğrenciler tutuklandı. Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, 26 Şubat 2009 tarihinde yaptığı operasyonda çoğu ODTÜ’lü toplam 16 öğrenciyi gözaltına aldı. Ankara İl Jandarma komutanlığındaki sorgulama sırasında öğrencilere ODTÜ’de yakalanan ve 5 saat süreyle rehin tutulan kişiye yönelik sorular soruldu. 19 Ocak tarihinde yaşanan olayda uzman çavuş olduğu belirtilen S.Y.’nin üzerinde ‘Ankara Ticaret Odası üyesi Şehmus Çelik’ adına düzenlenmiş sahte kimlik çıkmıştı. Öğrencilerin ifadesini alan savcı, öğrencilerin fotoğrafını çeken kişinin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 12 Ocak 2009 tarihli kararıyla, ‘Azadiye Welat adlı gazetenin stant açma eylemini’ izlediğini ve bu kişinin bölücü faaliyetleri açığa çıkartmak amacıyla görevli olduğunu kaydetti. Öğrenciler ise savunmalarında, adı geçen kişinin kamu görevlisi olduğunu bilmediklerini, şahsın kendilerine herhangi bir resmi kimlik beyan etmediğini söylediler. Savcı, öğrencilerin ‘Kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek’, ‘Hakaret’, ‘Yağma’ ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından tutuklanmasını istedi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi de beş öğrenciyi tutuklarken, 8 öğrenciyi ise serbest bıraktı.


Star gazetesi

 Bu haber 477 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,536 µs